Indeksy PMI na celowniku inwestorów

Dzisiejszy dzień będzie skupiał uwagę inwestorów ze względu na wstępne odczyty indeksów PMI dla kilku państw europejskich oraz USA. Odczyty te będą dotyczyć indeksu dla usług oraz przemysłu za miesiąc luty. Indeks PMI (Purchasing Managers Index) obrazuje aktywność sektora gospodarki (przemysł, usługi) w danym kraju. Indeks ten posiada wysoką wartość prognostyczną i opisuje aktualną sytuację w gospodarce. Indeks PMI opiera się na danych opracowywanych na podstawie miesięcznych odpowiedzi na kwestionariusze przesyłane kadrze kierowniczej w kilkuset firmach. Menadżerowie odpowiadają anonimowo na pytania dotyczące zamówień, sprzedaży, zakupów, zapasów, zatrudnienia, cen. Poziom PMI mniejszy niż 50 pkt. oznacza spadek aktywności określonego sektora w stosunku do miesiąca poprzedniego. Odczyt powyżej poziomu 50 pkt. oznacza wzrost aktywności sektora. PMI dla usług oraz przemysłu publikowany jest dwukrotnie w ciągu miesiąca. Finalne dane poprzedzone są wstępnym odczytem publikowanym tydzień wcześniej. Wstępny odczyt zawiera co najmniej 75% odpowiedzi z pośród ankietowanych. W dzisiejszym dniu poznamy wstępne odczyty indeksów PMI dla Francji, Niemiec, Strefy  Euro oraz Stanów Zjednoczonych. Analitycy prognozują niewielkie spadki indeksów PMI dla poszczególnych państw, wyjątek stanowią Stany Zjednoczone gdzie oczekiwany jest nie duży wzrost.

Wczorajszy dzień na rynku walutowym to przede wszystkim niewielki spadek kursu na parze EUR/USD. Kurs na otwarciu dnia znajdował się na poziomie 1,0623, na zamknięciu dnia wyniósł 1,0607. Niewielka zmienność na głównej parze walutowej spowodowana była wczorajszym świętem w Stanach Zjednoczonych. Na pozostałych parach walutowych również obserwowaliśmy ograniczoną zmienność. Najwięcej złoty zyskał do euro, trochę ponad 1 grosz. Względem franka polska waluta zyskała blisko 1 grosz, w stosunku do dolara amerykańskiego złoty umocnił się o prawie pół grosza. Złoty stracił tylko względem funta około 1 grosz. W dzisiejszym dniu o poranku obserwujemy dalszy spadek pary EUR/USD. Kurs wynosi poniżej 1,06. Przekłada to się na osłabienie złotówki względem dolara o ponad 1 grosz. Na pozostałych parach związanych ze złotówka obserwujemy niewielkie wzrosty. O godzinie 8.00 kursy związane ze złotówką kwotowane są następująco: EUR/PLN 4,3159, USD/PLN 4,0777, CHF/PLN 4,0553 oraz GBP/PLN 5,0762.

Z danych makro publikowanych w dniu dzisiejszym poznaliśmy wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu w Japonii. Odczyt na poziomie 53,5 pkt. okazał się lepszy zarówno do prognoz na poziomie 52,1 pkt. oraz poprzedniego odczytu wynoszącego 52,7 pkt. Wynik lepszy niż oczekiwano przełożył się na wzrost indeksu giełdy japońskiej (Nikkei). Z pozostałych danych dzisiaj poznamy inflację konsumencką z Francji, bilans handlu zagranicznego dla Szwajcarii oraz wskaźniki koniunktury gospodarczej w Polsce.

Udostępnij post