Government shutdown zakończony – wznowienie pracy rządu w USA bez wpływu na waluty

Przez ostatnie 3 dni, ze względu na nieuchwalenie ustawy, która pozwala na finansowanie rządu, zamknięte były instytucje federalne. Nie wpłynęło to jednak zbytnio na zachowanie się rynków finansowych. Obecnie Senat zapewnił finansowanie rządu do 8 lutego. Prawdopodobnie będziemy mieli wtedy powtórkę obecnej sytuacji, gdyż do tego czasu Republikanie nie zdążą spełnić postulatów Demokratów (dotyczyły one zamknięcia programu dotyczącego imigrantów). Po „odwieszeniu” rządu rynek kapitałowy zareagował bardzo entuzjastycznie – amerykańskie indeksy giełdowe przebiły kolejne historyczne szczyty. Również na polskiej giełdzie obserwujemy wzrost optymizmu (indeks WIG20 notuje poziomy z 2013 roku, a szeroki rynek WIG przebija właśnie historyczny szczyt).

Wydarzenia na rynkach wpisują się w prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Aktualne prognozy zakładają wzrost globalnego PKB na poziomie 3,9% w latach 2018-2019. Dane zostały zaktualizowane między innymi poprzez rewizję prognozy dla USA (odpowiedziana za to jest m.in. zatwierdzona ustawa zmniejszająca podatki).

Powyższe wydarzenia nie wpływają jednak zbytnio na zachowanie się złotego w stosunku do głównych walut. Kurs EURPLN wynosi obecnie ok. 4,17, po wczorajszych spadkach, w dniu dzisiejszym wartość euro do złotego rośnie. USDPLN znajduje się na poziomie 3,40, CHFPLN znajduje się poniżej 3,64, natomiast GBPPLN nieznacznie dzisiaj spada i osiąga na dany moment nieco poniżej 4,75.

W dniu dzisiejszym kalendarz makroekonomiczny jest w zasadzie pusty, z ważnych wydarzeń warto wspomnieć o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie przez Bank of Japan. Inwestorzy czekają na jutrzejsze odczyty PMI w strefie euro, oraz na czwartkową konferencję prasową po posiedzeniu EBC.

Udostępnij post