Funt brytyjski odrabia ostatnie straty. Dobre dane z USA wspierają dolara. NOK i CAD pod wpływem decyzji OPEC. EUR/PLN lekko koryguje ostatnie spadki.

W ciągu ostatnich dwóch dni funt brytyjski dynamicznie odrabia ostatnie straty. Wielka Brytania podczas negocjacji z Unia Europejską zaaprobowała zapłacenie oczekiwanej przez Unię Europejską kwoty, dlatego funt brytyjski zyskuje na wartości. Kwota do uregulowania przez Wielką Brytanię o której się mówi, opiewa na około 50 mln EUR. We wtorek i środę kurs GBP/PLN wzrósł o ponad 9 groszy i aktualnie za funta brytyjskiego zapłacimy 4,77 zł.

Z danych opublikowanych w dniu wczorajszym w USA dowiedzieliśmy się, że amerykańska gospodarka radzi sobie coraz lepiej. Wczorajszy odczyt PKB wskazujący na wzrost gospodarki o 3,3% w ujęciu kwartalnym jest najwyższym poziomem od 3 lat. Kurs USD/PLN dotarł w ubiegły poniedziałek do wsparcia w okolicach 3,5150 i lekko się umocnił. Aktualnie USD/PLN jest wyceniany w okolicach 3,5500 zł.

Na waluty krajów „roponośnych” takich jak Norwegia, czy Kanada wpływają ostatnie wydarzenia związane z postanowieniami Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Na dzisiejszym spotkaniu OPEC oczekuje się, że dojdzie do przedłużenia porozumienia o cięciu produkcji. Przedłużenie porozumienia oznaczałoby kontynuację zmniejszonego wydobycia ropy na okres 9 kolejnych miesięcy licząc od kwietnia przyszłego roku, czyli do końca 2018 roku. Aktualna cena NOK/PLN to 0,4280 zł, natomiast cena CAD/PLN to 2,7650 zł.

Kurs EUR/PLN osiągnął wczoraj minimum na poziomie 4,1850 i aktualnie skorygował wczorajsze minima do okolic 4,2000 zł. Najbliższe silniejsze wsparcie znajduje się na poziomie 4,2500 zł.

W dniu dzisiejszym mamy sporo danych makroekonomicznych, spośród których warto zwrócić uwagę na szwajcarski indeks instytutu KOF, polskie odczyty PKB i inflacji, a także dane z USA dotyczące dochodów i wydatków Amerykanów oraz wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Udostępnij post