Frank bije kolejne minima

Kurs CHF/PLN w dniu wczorajszym zanotował kolejny dołek. Frank pozostaje najtańszy od stycznia 2015 roku, czyli od momentu kiedy Bank Szwajcarii zdecydował się uwolnić kurs EUR/CHF. Minima wczorajszego dnia na parze CHF/PLN wypadły na poziomie 3,6491. Ostatecznie kurs ukształtował się na poziomie powyżej 3,65. Warto zauważyć, że kurs franka do złotego obniża się od początku roku. W styczniu 2017 roku za franka trzeba było zapłacić około 4,11 zł. Złoty od tego czasu zyskał względem szwajcarskiej waluty 45 groszy. Tak wyraźna aprecjacja złotówki do franka powinna ucieszyć osoby spłacające kredyty w tej walucie, ze względu na niższe raty.

Wczorajszy dzień na rynku walut charakteryzował się niewielką zmiennością. Polska waluta zanotowała niewielkie umocnienie w relacji do walut obcych. Złoty zyskał około dwa grosze do franka oraz jeden grosz do dolara amerykańskiego. Z kolei umocnienie złotego do euro i funta było minimalne. W środę GUS podał dane o produkcji i sprzedaży za wrzesień. Dane te okazały się neutralne dla rynku, czyli nie miały większego wpływu na kursy polskiej waluty. Produkcja przemysłowa wzrosła o 4,3% r/r (prognoza zakładała wzrost o 5,2%). Sprzedaż detaliczna wzrosła o 8,6% w ujęciu rocznym (konsensus zakładał wzrost o 7,9%). O poranku pary walutowe związane z polską walutą lekko zwyżkują. Przed godziną 8.00 kursy walut kwotowane są następująco: EUR/PLN 4,2375 zł, USD/PLN 3,5924 zł, CHF/PLN 3,6640 zł oraz GBP/PLN 4,7422.

Środa była kolejnym dniem związanym z publikacją danych z brytyjskiej gospodarki. Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii nie zmieniła się i wynosi 4,3%. Jest to najniższy wynik od ponad 40 lat. Z kolei wzrost płac (2,2%) przebił oczekiwania (2,1%), ale pozostaje niski w porównaniu z inflacją wynoszącą 3% r/r. Funt początkowo zareagował umocnieniem na publikację tych danych, jednak w dalszej części dnia tracił na wartości. Poranne dane z Chin na temat PKB za III kwartał okazały się zgodne z przewidywaniami i wyniosły 6,8% r/r. Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna z tego kraju okazała się trochę lepsza od oczekiwań rynkowych.

W dzisiejszym kalendarzu danych makro warto zwrócić na kolejne dane z Wielkiej Brytanii. O godzinie 10.30 poznamy wyniki sprzedaży detalicznej za wrzesień. Oczekiwany jest wzrost na poziomie 2% r/r. Po południu RPP opublikuje protokół z ostatniego posiedzenia. Jak co czwartek z USA napłyną informację o tygodniowych zasiłkach dla bezrobotnych.

Udostępnij post