Fed nie zmienił poziomu stóp procentowych, redukcja bilansu od października

Zgodnie z rynkowym konsensusem Fed nie zmienił wczoraj poziomu stóp procentowych w USA. Główna stopa procentowa nadal znajduje się w przedziale 1,00-1,25%. Fed oczekuje jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych w 2017 roku i trzech w 2018 roku. Rezerwa zamierza rozpocząć redukcję bilansu od października. Co istotne Fed oczekuje tylko dwóch podwyżek stóp procentowych w 2019 roku, poprzednie prognozy zakładały trzy podwyżki stóp procentowych. Na konferencji prezes Yellen przyznała, że nie zna przyczyn niskiej inflacji ale jest przekonana, że inflacja wzrośnie i ustabilizuje się na poziomie 2% (cel inflacyjny). Yellen oceniła pozytywnie sytuację na rynku pracy, czyli stopę procentową oraz liczbę nowo utworzonych miejsc pracy. Zwróciła także uwagę, że na wzrost gospodarczy w III kwartale będą miały wpływ skutki huraganów. Podsumowując posiedzenie Fed zostało odebrane jako jastrzębie co umocniło dolara amerykańskiego. Kurs pary walutowej EUR/USD spadł z poziomu 1,2011 do 1,1889. O poranku kurs EUR/USD oscyluje w granicach 1,1890.

Jastrzębia retoryka Fed negatywnie wpłynęła na waluty emerging markets w tym także złotego. Dolar zyskał do złotówki około cztery grosze. Kurs USD/PLN znajduje się obecnie na poziomie około 3,60. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 3,62. Sytuacja na euro złotym pozostaje stabilna, podobnie jak na parze frank złoty. Polska waluta straciła wczoraj nie tylko względem dolara, ale także względem funta. Złoty osłabił się do funta ponad trzy grosze. Funt zyskał po publikacji dobrych danych na temat sprzedaży detalicznej. O poranku tanieje frank do złotego, drożeje natomiast euro. Niewielkie wzrosty obserwujemy na funcie i dolarze amerykańskim. EUR/PLN w godzinach porannych kwotowane jest na poziomie 4,2830 zł, USD/PLN 3,6015 zł, CHF/PLN 3,6995 oraz GBP/PLN 4,86 zł.

Pozytywnie zaskoczyły wczoraj dane z Wielkiej Brytanii. Sprzedaż detaliczna wyniosła w sierpniu 1% m/m (prognoza: 0,2%), natomiast w relacji rocznej osiągnęła poziom 2,4% (prognoza: 1,1%). Funt po publikacji zyskał względem innych walut. Dzisiejszy kalendarz danych makro będzie zawierał informacje na temat tygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz protokół z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

Udostępnij post