18

EUR i PLN zyskuje po optymistycznych danych PMI z Europy

Poranne piątkowe dane z najważniejszych krajów Strefy Euro dają nadzieję na nieco lepsze zakończenie tygodnia w wykonaniu euro oraz bardziej ryzykownych aktywów. Dokładnie mówiąc chodzi tutaj o dane ankietowe PMI, które odzwierciedlają aktywność biznesową przedsiębiorstw w danych krajach. Inwestorzy skupiają się głównie na dwóch najważniejszych gospodarkach Europy, czyli Francji i Niemczech. Mamy również podział danych na te dotyczące sektora usług oraz przemysłu i chociaż usługi stanowią byczą część europejskich gospodarek to obecnie w świetle reflektorów pozostają dane dotyczące przemysłu, który przede wszystkim w Niemczech od roku pozostaje w głębokiej recesji. Jest to m.in. pokłosie protekcjonistycznej polityki handlowej USA i wynikającej z tego wojny handlowej z Chinami.

We Francji dane pozostał mieszane, gdzie usługi wykazały lekką poprawę, a przemysł odnotował niewielki spadek aktywności. W Niemczech było odwrotnie, jednak dane dotyczące przemysłu okazały się tutaj bardzo optymistyczne, gdyż PMI dla tego sektora wzrósł z 45,3 do 47,8 pkt, co jest już wyraźną poprawą. Co więcej potwierdza to spekulacje, że dołek recesji w tym sektorze, który widzieliśmy we wrześniu, mamy już za sobą. Poniżej na wykresie widzimy także zagregowane dane dla całej strefy euro, które pokazują wyraźne odbicie w sektora przemysłowego (biała linia) oraz lekką poprawę w usługach (niebieska linia).

Kompozytowy wskaźnik PMI dla strefy euro wykazuje poprawę kolejny miesiąc z rzędu. Czy już można mówić o ożywieniu gospodarczym w Europie? Źródło: Bloomberg

Opublikowanie tych danych spotkało się z optymistyczną reakcją inwestorów, którzy kupowali euro oraz bardziej ryzykowne waluty naszego regionu, dlatego zobaczyliśmy również korektę na polskim złotym, który mógł przynajmniej chwilowo odreagować trwające od początku tygodnia osłabienie. Po południu główna para walutowa EURUSD pozostaje nadal w okolicy 1,08, EURPLN atakuje ponownie poziom 4,28 zł, natomiast dolar utrzymuje się powyżej 3,86 zł. Dziś jeszcze o 15:45 czekają nas dale PMI z USA, które mogą spowodować większą zmienność na notowaniach dolara.

Udostępnij post