Dzisiaj ważne dane dla frankowiczów. Złoty wciąż pod presją

Od początku tygodnia obserwujemy osłabienie się złotego w stosunku do głównych walut. Presja podażowa spowodowana jest rosnącym ryzykiem na rynkach finansowych. Za taki stan rzeczy w głównej mierze odpowiada napięta sytuacja na linii USA-Chiny. Po wprowadzeniu ceł na kwotę 50 mld USD, Donald Trump zapowiedział objęcie cłem kolejne produkty o wartości 100 mld USD. Wygląda więc na to, że w najbliższym czasie słabość złotego może się utrzymywać, zwłaszcza że obecnie nie widać szans na zacieśnienie polityki monetarnej przez RPP.

W dniu dzisiejszym kurs EURPLN notowany jest nieco poniżej 4,32. Wzrosła również wycena dolara w stosunku do złotego. Obecnie USDPLN przekracza poziom 3,74. Kurs GBPPLN podczas porannego handlu wynosi 4,91, zaś kwotowania CHFPLN zbliżają się do 3,75.

W dniu dzisiejszym istotną informacją, z perspektywy osób spłacających kredyt we franku szwajcarskim, będzie decyzja SNB dotycząca poziomu stóp procentowych. Rynek nie spodziewa się co prawda żadnych ruchów, więc powinny pozostać one na poziomie -1,25% – -0,25%, jednak ważny będzie komunikat po posiedzeniu. Z racji tego, iż inflacja w Szwajcarii jest na wieloletnich maksimach, może stać się ona powodem dyskusji na temat zacieśniania polityki pieniężnej. W takiej sytuacji można by się spodziewać dalszego wzrostu notowań CHFPLN.

Oprócz tego, w kalendarzu makroekonomicznym znajdziemy informacje na temat sprzedaży detalicznej w Polsce (maj). O godzinie 11:45 publicznie wystąpi szef Bundesbanku (Jens Weidmann). Nieco później Wielka Brytania będzie podejmowała decyzję w sprawie stóp procentowych. W godzinach popołudniowych spłyną również dane z USA – ilość złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Udostępnij post