Dziś wieczorem Fed w roli głównej

Środa wieczorem będzie najważniejszym dniem dla inwestorów w bieżącym tygodniu. Decyzję Fed o stopach procentowych oraz projekcje makroekonomiczne poznamy o godzinie 20.00 czasu polskiego, natomiast konferencja Janet Yellen rozpocznie się pół godziny później. Analitycy nie spodziewają się, aby podczas dzisiejszego spotkania zdecydowano się na podwyżkę stóp procentowych. W chwili obecnej prognozuje się podwyżkę stóp procentowych na posiedzeniu w grudniu. Prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu wyceniane jest obecnie na około 50%. W tym roku mieliśmy już dwie z trzech zaplanowanych podwyżek stóp procentowych. Stopy procentowe były podnoszone w marcu i czerwcu bieżącego roku. Jednak kluczowe dla rynków będą nowe projekcje makroekonomiczne oraz ocena sytuacji inflacyjnej. Inwestorzy bacznie będą zwracać uwagę na oczekiwania dotyczące dalszej ścieżki stóp procentowych. Obecnie oczekuje się trzech podwyżek stóp procentowych w 2018 i 2019 roku. Kolejnym istotnym wydarzeniem będzie ogłoszenie redukcji sumy bilansowej, które oczekiwane jest przez rynek. Suma bilansowa wynosi obecnie 4,5 biliona dolarów. Dziś wieczorem na parach walutowych związanych z dolarem może pojawić podwyższona zmienność. Gdyby doszło do umocnienia dolara, to waluty rynków wschodzących w tym złoty mógłby się osłabić. Odnośnie dolara amerykańskiego to traci on na wartości przed posiedzeniem Fed. O poranku dzisiejszego dnia para EUR/USD kwotowana jest na poziomie 1,20. Wczorajszy kurs na otwarciu dnia wyniósł 1,1950.

Wtorek był dniem w którym przedstawione zostały ważne dane z polskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa w sierpniu wyniosła 8,8% r/r (prognoza: 6%), natomiast sprzedaż detaliczna osiągnęła poziom 7,6% r/r (prognoza: 7,15%). Wzrost także zanotowała produkcja budowlano-montażowa. Dobre wyniki z polskiej gospodarki podniosły oczekiwania odnośnie wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach. Złoty zareagował umocnieniem względem głównych walut obcych. Najwięcej złoty zyskał tradycyjnie względem funta, gdzie obserwujemy korektę ostatnich wzrostów. Polska waluta umocniła się o dwa grosze w relacji do dolara i franka oraz trochę ponad grosz względem euro. Polska waluta o poranku notuje niewielkie osłabienie. Przed godziną 9.00 za euro trzeba zapłacić 4,2809 zł, za dolara 3,5672 zł, za franka 3,7050 oraz 4,8180 zł za funta.

Wczoraj poznaliśmy dobry odczyt instytutu ZEW z Niemiec. Indeks wzrósł do poziomu 17 pkt. przy prognozie na poziomie 12,5 pkt. Lepsze okazały się także dane z USA z rynku nieruchomości ale nie wsparły one notowań dolara. Narodowy Bank Węgier pozostawił główną stopę procentową na poziomie 0,90% ale obniżył stopę depozytową do poziomu -0,15%. Na tej decyzji zyskał węgierski forint, gdyż oczekiwano obniżki na większą skalę. Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia jest wieczorna decyzja Fed. Przed południem poznamy wyniki sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii. Po południu z USA napłyną dane na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym oraz o zmianie zapasów paliw.

Udostępnij post