Najważniejszym wydarzeniem obecnego tygodnia będzie dzisiejsza decyzja Fed związana z wysokością stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Analitycy prognozują, że właśnie dzisiaj zapadnie decyzja o podwyżce stóp procentowych o 0,25 proc. Podwyżka ta wyceniana jest przez rynek z niemal stu procentowym prawdopodobieństwem. W związku z tym sama podwyżka stóp procentowych nie powinna być zaskoczeniem dla inwestorów. Wpływ na kwotowania dolara amerykańskiego może mieć natomiast projekcja makroekonomiczna oraz konferencja prasowa po ogłoszeniu decyzji w sprawie stóp procentowych. Inwestorzy bacznie będą wsłuchiwać się w słowa, które padną na konferencji prasowej. Fed wypowie się odnośnie założeń dotyczących przyszłej polityki pieniężnej. W związku z tym na parach walutowych związanych z dolarem amerykańskim spodziewana jest podwyższona zmienność. Warto wspomnieć, że jeżeli dojdzie dzisiaj do podwyżki stóp procentowych w USA będzie to druga podwyżka stóp procentowych w tym kraju w tym roku. Ostatnia podwyżka miała miejsce w marcu. Fed zapowiedział trzy podwyżki stóp procentowych w tym roku. Kolejne posiedzenia Rezerwy Federalnej mają odbyć się we wrześniu i grudniu. Zakładając, że dzisiaj Fed zapowie więcej podwyżek niż zakładał w tym roku to powinno umocnić dolara. Jednak taki scenariusz jest mało prawdopodobny ze względu na słabe ostatnie dane z amerykańskiej gospodarki. Dzisiejsza decyzja odnośnie stóp procentowych zostanie ogłoszona o godzinie 20.00 czasu polskiego.
Wczorajsze dane makro nieco rozczarowały. Zarówno odczyt indeksu niemieckiego instytutu ZEW jak i inflacji bazowej z Polski. Indeks instytutu ZEW wyniósł 18,6 pkt. oczekiwano wyniku na poziomie 21,5 pkt. Indeks ten obrazuje nastroje wśród analityków i inwestorów w relacji do sytuacji gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów. Inflacja bazowa bez cen żywności i energii w Polsce w maju wyniosła 0,8 proc. w relacji rocznej. Oczekiwano odczytu na poziomie 1 proc. Niższy niż zakładano odczyt inflacji bazowej to argument za tym, żeby RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie przez dłuższy okres czasu.
W dniu wczorajszym na parach walutowych związanych z polską waluta obserwowaliśmy niewielką zmienność. Złoty lekko się osłabił po publikacji danych na temat inflacji bazowej. Na EUR/PLN obserwujemy konsolidację od początku miesiąca w zakresie 4,17-4,21. Na parze walutowej USD/PLN jest to zakres 4,70-4,76. Trwa wyczekiwanie na dzisiejszą decyzję Fed. Jedyną walutą co do której złoty wyraźnie tracił w dniu wczorajszym był funt. Złoty stracił do funta ponad dwa grosze. Mamy tu do czynienia z korektą ostatnich spadków na GBP/PLN związanych z wyborami w Wielkiej Brytanii. O godzinie 9.00 za euro trzeba zapłacić 4,1985 złotego, za dolara amerykańskiego 3,7405 złotego, za franka 3,8648 złotego oraz za funta 4,7794 złotego. Złoty o poranku lekko się osłabia.
W dzisiejszym kalendarzu danych makro informacją numer jeden będzie wieczorna decyzja Fed w sprawie wysokości stóp procentowych w USA. Dzisiaj poznamy także finalne odczyty niemieckiej i amerykańskiej inflacji konsumenckiej oraz wyniki produkcji przemysłowej w strefie euro, a także wyniki sprzedaży detalicznej w USA.