Dziś protokół z posiedzenia FOMC. W tle lekkie osłabienie PLN oraz odbicie na USD w związku z gotowym budżetem USA, który ma być oddany pod obrady Kongresu.

Wtorek był dniem odczytów gospodarczych . Na uwagę zasługują wstępne odczyty PMI dla przemysłu niemieckiej gospodarki, gdzie opublikowane dane były lepsze od prognoz (59,4 pkt. vs. 58 pkt.) oraz od poprzedniego odczytu równego 58,2 pkt. Niemcy odnotowały także lepszy od prognoz i jednocześnie najwyższy w historii odczyt  indeksu instytutu Ifo, obrazującego klimat gospodarczy (114,6 pkt. vs. 113,1 pkt.). Poprzedni odczyt tegoż indeksu został skorygowany w górę z 112,9 pkt. na 113 pkt. Przedostatni natomiast najwyższy odczyt tego wskaźnika na poziomie 114,5 pkt miał miejsce w czerwcu 2011 (rysunek poniżej).

Źródło obrazka: forexfactory.com

Dane z gospodarki USA były mieszane. PMI dla przemysłu był niższy niż zakładano i wyniósł 52,5 pkt. w stosunku do prognozy na poziomie 53 pkt. (wartość poprzednia to 52,8 pkt.). Lepszy od prognoz okazał się PMI dla usług. Wyniósł 54 pkt. w stosunku do oczekiwań 53,1 pkt. i takiej samej wartości poprzedniej 53,1 pkt. Gorsze dane zarejestrowała sprzedaż nowych domów za kwiecień, które wyniosły 569 tys. w stosunku do oczekiwań na poziomie 610 tys. i wartości poprzedniej po korekcie na poziomie 642 tys. Wyjątkowo słabo wypadł indeks Fed z Richmind obrazujący aktywność produkcyjną przedsiębiorstw. Z 20 pkt. spadł na 1 pkt., podczas gdy oczekiwano 15 pkt.

Gorsze dane z USA nie miały jednak wpływu na kurs dolara, który mimo to odrabiał ostatnie straty. Przyczynkiem do tego była sprawa wreszcie gotowego budżetu, który Biały Dom ma przekazać pod obrady do Kongresu. Plan budżetu zakłada cięcie wydatków na przestrzeni najbliższych 10 lat, a także cięcie podatków, ograniczenie programów społecznych i wzrost wydatków wojskowych.

Kurs EUR/USD osiągnął maksimum w okolicy 1,1267 i skorygował się do 1,1174. W efekcie lekko osłabił się polski złoty, który aktualnie wobec głównych walut jest wyceniany w sposób następujący: EUR/PLN 4,1970 zł, USD/PLN 3,7531 zł, CHF/PLN 3,8480 zł, GBP/PLN 4,8740 zł.

W nocy agencja Moody’s obniżyła rating Chin poziomu AA3 do A1 podnosząc jednocześnie  perspektywę z negatywnej do stabilnej. W uzasadnieniu uniżenia ratingu Moody’s min. podała, że kondycja finansowa Chin może ulec osłabieniu, a poziom zadłużenia może rosnąć.

W dniu dzisiejszym warto zwrócić jeszcze uwagę na wystąpienie szefa ECB Mario Draghiego. Ze Stanów Zjednoczonych poznamy odczyty sprzedaży domów na rynku wtórnym za kwiecień, tygodniową zmianę zapasów ropy oraz protokół z posiedzenia FOMC. Kanada podejmie dziś decyzję w sprawie stóp procentowych. Wg. prognoz stopy procentowe pozostaną w Kanadzie na dotychczasowym poziomie 0,5%.

Udostępnij post