Dziś inauguracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa

W dniu dzisiejszym nastąpi uroczysta inauguracja Donalda Trumpa. Trump złoży przysięgę prezydencką w której obieca ze wszystkich sił zachowywać i chronić konstytucję USA. Następnie wygłosi przemówienie inauguracyjne, w którym min. znajdą się słowa obejmujące plan pierwszych stu dni jego prezydentury. W inauguracji weźmie udział nie cały milion uczestników, a o porządek zadba około 30 tysięcy policjantów i funkcjonariuszy ochrony. Amerykańskie służby spodziewają się około 99 manifestacji zarówno pro jak i antyprezydenckich.

Powracając do wczoraj, najważniejszym wydarzeniem wczorajszego dnia było posiedzenie ECB i konferencja prasowa Mario Draghiego. Stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami pozostały na niezmienionym zerowym poziomie. Europejski Bank Centralny podjął decyzję o utrzymaniu dotychczasowej polityki w ramach której będzie kontynuował program QE. Do końca marca 2017 miesięczny skup aktywów będzie wynosił 80 mld EUR, natomiast do grudnia 2017 zmniejszy się on o 20 mld EUR i wyniesie 60 mld EUR. Ponadto stopy procentowe mają zostać utrzymane na obecnym zerowym lub niższym poziomie, nawet po zakończeniu programu QE. Skala luzowania może zostać zwiększona, jeśli perspektywy dla wzrostu gospodarczego oraz inflacji ulegną pogorszeniu. Podczas konferencji prasowej Draghi potwierdził powyższe informacje. Dodał jednocześnie, że wzrost gospodarczy w Europie jest powolny ze względu na barak reform strukturalnych. Według Draghiego inflacja odbija zgodnie z efektem zmian cen energii, natomiast inflacja bazowa jest stłumiona i nie widać na niej jeszcze oznak odbicia. Mimo to pozostałe dane z Europy są dobre i potwierdzają fakt, że polityka EBC odnosi skutek, a długi europejskich krajów są zrównoważone.

W trakcie konferencji Draghiego nastąpiła również publikacja raportów z USA. W ostatnim tygodniu w USA złożono 234 tys. wniosków dla bezrobotnych, podczas gdy oczekiwano 254 tys. Styczniowy indeks Fed z Filadelfii wzrósł do 23,6 pkt, podczas gdy oczekiwano spadku 15,8 pkt. Ponadto rozpoczęto o 11,2% więcej budów domów (oczekiwano wzrostu o 9%) i wydano o 0,2% mniej pozwoleń na budowy (oczekiwano wzrostu o 1%).

W efekcie para EUR/USD gwałtownie zniżkowała z 1,0675 do 1,0587, jednak potem wolno, ale systematycznie wzrastała, a dziś przebiła wczorajsze maksima i aktualnie znajduje się w okolicach 1,0670 (rysunek poniżej).

Dziś o rano polski złoty jest wyceniany względem głównych walut w sposób następujący: EUR/PLN 4,3680 zł, CHF/PLN 4,0700zł, USD/PLN 4,0890 zł, GBP/PLN 5,0500 zł.

Z danych makroekonomicznych w dniu dzisiejszym interesujące będą wyniki sprzedaży detalicznej za grudzień z Wielkiej Brytanii i Kanady. Ponadto Kanada opublikuje dane dotyczące inflacji konsumenckiej za grudzień.

Udostępnij post