Dziś decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

Kurs głównej pary walutowej EUR/USD w dniu wczorajszym wahał się w granicach 1,0625-1,0549. Kurs na zamknięciu dnia wypadł na poziomie 1,0550. Początek dnia na tej parze walutowej wypada na poziomie 1,0555. Od początku roku obserwowana jest  konsolidacja kursu w zakresie 1,0653-1,0338. Istotnym czynnikiem mogącym mieć wpływ na kwotowania amerykańskiego dolara w dniu dzisiejszym może być popołudniowa konferencja Donalda Trumpa. Jest ona zaplanowana na godzinę 17.00 czasu polskiego. W swoich dotychczasowych wypowiedziach Trump zapowiadał obniżenie podatków.

W dniu dzisiejszym Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję odnośnie wysokości stóp procentowych. Rynkowe oczekiwania nie wskazują, że obecna stopa procentowa ulegnie zmianie. Referencyjna stopa procentowa wynosi obecnie 1,50%. Wielu inwestorów będzie uważnie przysłuchiwać się konferencji po decyzji RPP. Powstaje pytanie w jakim tonie wypowie się RPP w kontekście ostatniego wzrostu inflacji w Polsce.

Na parze walutowej EUR/PLN w dniu wczorajszym obserwowaliśmy spadki, zamknięcie dnia wypadło na poziomie 4,3630. O poranku kurs tej pary walutowej wynosi 4,3700. Kurs USD/PLN na zamknięciu dnia wyniósł 4,1316, obecnie kurs kwotowany jest na poziomie 4,1400. Od początku tygodnia obserwujemy konsolidację kursu walutowego na tej parze walutowej w zakresie 4,1300-4,1400. GBP/PLN nadal pozostaje w trendzie spadkowym, wczorajszy dzień przyniósł spadek kwotowań tej pary walutowej nawet poniżej 5 zł, później nastąpiło odbicie kursu. O poranku kurs GBP/PLN wynosi 5,0350. Na parze walutowej CHF/PLN dniu dzisiejszym obserwujemy korektę wczorajszych spadków. CHF/PLN kwotowany jest na poziomie 4,0745.

Dziś poznamy wyniki produkcji przemysłowej z Hiszpanii, ale dużo ważniejszy odczyt pojawi się z Wielkiej Brytanii. Dotyczył on będzie bilansu handlu zagranicznego i produkcji przemysłowej. Jeśli pojawią się dobre dane to będzie to czynnik wspierający funta, zwłaszcza w obliczu ostatnich spadków spowodowanych wypowiedzią premier Theresy May. Na godzinę 15:15 zapowiedziane jest wystąpienie publiczne szefa Banku Anglii Marka Carneya. Z USA poznamy dane dotyczące tygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz zmianę zapasów paliw. Po południu zaplanowana jest konferencja prasowa Donalda Trumpa.

Udostępnij post