W obecnym tygodniu najważniejszą informacją związaną z polską walutą jest dzisiejsza decyzja RPP w sprawie wysokości stóp procentowych. W chwili obecnej stopa referencyjna NBP wynosi 1,5%. Rynek nie przewiduje podwyżki stóp procentowych na dzisiejszym posiedzeniu. Najbliższe podwyżki spodziewane są dopiero w 2018 roku. Mimo tego inwestorzy uważnie będą wsłuchiwali się w słowa, które zostaną wypowiedziane na konferencji prasowej po decyzji w sprawie stóp procentowych. W ostatnim czasie pojawiły się dobre dane makroekonomiczne z Polski oraz znaczny wzrost inflacji. Jeśli w odpowiedzi na te dane pojawiłaby się sugestia o ewentualnych podwyżkach stóp procentowych jeszcze w tym roku to mogłoby wpłynąć na umocnienie polskiej waluty. W ostatnim komunikacie RPP wypowiedziało się w gołębim tonie, czyli nie zapowiedziało zmiany decyzji o podwyżce stóp procentowych w bieżącym roku. Rada zauważyła wzrost inflacji w ostatnim czasie ale jest ona wynikiem wzrostu surowców na świecie. Członkowie Rady nie przewidują gwałtownych wzrostów cen surowców w najbliższym czasie, w związku z tym podwyżka stóp procentowych nie jest uzasadniona. Z racji tego, że rynek nie przewiduje podwyżki stóp procentowych na dzisiejszym posiedzeniu decyzja ta nie powinna wpłynąć na notowania złotego.
Kurs USD/PLN wahał się wczoraj w widełkach 4,0583-4,0815. Ostatecznie kurs na zamknięciu dnia wyniósł 4,0667. O poranku za dolara amerykańskiego trzeba zapłacić około 4,0749. Para walutowa USD/PLN znajduje się w szerokiej konsolidacji w zakresie 4,05-4,10. Najbliższy opór stanowi kurs na poziomie blisko 4,10. Na EUR/PLN kurs wczoraj oscylował w granicach 4,2949-4,3121. Kurs na zamknięciu dnia wyniósł 4,2990. Za euro w dniu dzisiejszym w godzinach porannych trzeba zapłacić około 4,3060. Najbliższy opór znajduje się na poziomie około 4,32, natomiast wsparcie to około 4,2750. EUR/PLN znajduje się obecnie w konsolidacji w rejonie 4,27-4,33. Wczorajsze wahania na parze walutowej CHF/PLN to zakres 4,0050-4,0227. Kurs na zamknięciu dnia wyniósł 4,0141. O poranku za franka trzeba zapłacić około 4,0216. Obecnie kurs CHF/PLN znajduje się na poziomie obserwowanym z początku lutego bieżącego roku. Złoty umocnił się wczoraj do funta o koło 2 grosze. Kurs GBP/PLN spadł nawet do poziomu 4,9550. Ostatecznie kurs na zamknięciu dnia ukształtował się na poziomie 4,9660. Rano za funta trzeba zapłacić około 4,9639.
Rozczarowały wczorajsze dane z Niemiec dotyczące zamówień w przemyśle za styczeń. W relacji miesięcznej zamówienia w przemyśle spadły o 7,4% (oczekiwano spadku 2,5%). W ujęciu rocznym zamówienia wzrosły o 0,8% (prognoza zakładała wzrost o 4,3%). Finalny odczyt PKB ze strefy Euro okazał się zgodny z przewidywaniami. Podobnie wypadł bilans handlu zagranicznego USA. Wpływ tych danych na rynek walutowy był ograniczony. W nocy poznaliśmy dane o japońskim PKB za IV kwartał. Dane te okazały się trochę słabsze od prognoz. W ujęciu rocznym PKB wyniósł 1,6% (prognoza 1,8%). Z dzisiejszych danych makro warto zwrócić uwagę na produkcję przemysłową z Niemiec oraz inflację konsumencką w Szwajcarii. W Polsce poznamy decyzję odnośnie wysokości stóp procentowych oraz komunikat po posiedzeniu RPP. Ze Stanów Zjednoczonych warto zwrócić uwagę na raport ADP za miesiąc luty. Raport ten przedstawia zmianę zatrudnienia w USA w sektorze prywatnym. Będzie on wstępem do danych z amerykańskiego rynku pracy, które zostaną opublikowane w piątek.