Dzień pod znakiem PMI, tani USD i CHF

Wczorajszy dzień na rynkach w większości upłynął dosyć spokojnie. Po godzinie 15:00 aktywność się zwiększyła, po odczytach inflacyjnych. Wskaźnik bazowy w strefie euro wzrósł do 1,2%, czyli powyżej oczekiwań.  Efektem jest przekroczenie poziomu 1,18 na EUR/USD. Kolejnym argumentem za tym ruchem jest też gorszy od oczekiwań  odczyt Chicago PMI (58,9 wobec prognozy 61,0). Warto zaznaczyć, że nadal istnieje potencjał do umocnienia.

Słabszy dolar to oczywiście kolejne umocnienie się złotego, gdzie na koniec wczorajszego dnia kurs spadł poniżej 3,60. Na korzyść złotówki przemawiał również pozytywny odbiór Inflacji CPI w Polsce, który wyniósł 1,7% r/r wobec  prognozowanego 1,6% r/r. W dniu dzisiejszym kurs USD/PLN oscyluje w okolicach 3,60. W dalszej perspektywie możliwy jest scenariusz kontynuacji trendu, aczkolwiek warto przy ocenie brać pod uwagę zachowanie głównej pary walutowej.

EUR/PLN pozostaje w konsolidacji na poziomach  powyżej 4,25. Ewentualne umocnienie się dolara może spowodować osłabienie się złotówki w stosunku do euro.

Warto przyjrzeć się na chwilę kursowi CHF/PLN, który testuje poziom 3,72. Dla przypomnienia, pod koniec zeszłego roku kurs ten wynosił powyżej 4,16. Informacja ta na pewno ucieszy frankowiczów, którym oszczędności na korzystnym kursie zdecydowanie wspierają domowy budżet. Część z nich na pewno bierze pod uwagę wykorzystanie sytuacji i częściową nadpłatę kredytu hipotecznego, korzystając z mocnej złotówki.

W dniu dzisiejszym tematem dnia są odczyty PMI. Na chwilę obecną wychodzą one gorzej od oczekiwań. Nie wpływa to jednak zbytnio na EUR/USD, który o godz. 12:00 wynosi 1,1815. EUR/PLN wynosi 4,2572, dolar kosztuje z kolei 3,6029. CHF w dniu dzisiejszym umacnia się w stosunku do złotówki i kurs wynosi  3,7341. GBP/PLN osiąga z kolei 4,7652.

Wskaźnik PKB r/r w strefie Euro wyniósł 0,6%, czyli zgodnie z oczekiwaniami. Po godzinie 16:00 poznamy również dane makroekonomiczne z USA, w tym indeks PMI, indeks nowych zamówień, indeks cen płacowych oraz ISM dla przemysłu. Może zatem się okazać, że końcówka dnia dostarczy nam atrakcji.

Udostępnij post