Draghi umacnia EURO

Wydarzeniem wczorajszego dnia było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego oraz konferencja prasowa Mario Draghiego po posiedzeniu. Ostateczny wydźwięk posiedzenia był optymistyczny. Zgodnie z oczekiwaniami EBC nie zmienił prowadzonej dotychczas polityki. EBC zauważa siłę gospodarki, która zdobywa coraz większe obszary z punktu widzenia geograficznego, jednak nie widać jeszcze, aby sytuacja ta oddziaływała na inflację. Według ECB proces cenowy będzie narastał, jednak w tej chwili jest w początkowym okresie. Prowadzona do tej pory polityka luzowania robi swoje – zgodnie z założeniami, a poprawa sytuacji gospodarczej powinna wpłynąć wkrótce na płace i ceny. Jeśli to nie nastąpi, dopiero wówczas będzie możliwe sięganie po dodatkowe narzędzia, jak np. czasowe i/lub ilościowe rozszerzenie skupu aktywów.

Poprzednie założenia zatem są nadal aktualne. Stopy procentowe będą utrzymane na niskim poziomie jeszcze długo po zakończeniu programu skupu aktywów. Obecna forma programu QE pozostaje zachowana do końca bieżącego roku lub dłużej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Główna stawka oprocentowania pozostała na zerowym poziomie i wciąż obowiązuje comiesięczny skup obligacji o wartości 60 mld eur.

Optymistyczny przekaz ze strony EBC odnośnie poprawy koniunktury w strefie euro i pozytywne oczekiwania co do perspektyw wzrostu cen oraz płac znacząco umocniły euro. Para EURUSD przebiła ostatnie maksima i dotarła do ceny 1,1656.

Dziś polski złoty względem głównych walut się osłabia. W okolicach godziny 10:00 polski złoty wyceniany jest następująco: EUR/PLN 4,2288 zł, USD/PLN 3,6280 zł, CHF/PLN 3,8165 zł, GBP/PLN 4,7100 zł.

Z danych dzisiejszego kalendarza makroekonomicznego warto zwrócić uwagę na dane z Polski dotyczące podaży pieniądza i koniunktury gospodarczej oraz dane z Kanady dotyczące inflacji konsumenckiej oraz sprzedaży detalicznej.

Udostępnij post