Donald Trump osłabia dolara

Z perspektywy rynków finansowych najważniejszym wydarzeniem końca ostatniego tygodnia była wypowiedź Donalda Trumpa dotycząca polityki prowadzonej przez FED. Prezydent USA stwierdził, że zbytnie umacnianie dolara osłabia amerykańską gospodarkę i otwarcie skrytykował działania Rezerwy Federalnej. Wypowiedź ta spowodowała przecenę dolara na rynkach. Kurs EURUSD zaczął mocno rosnąć, dochodząc do poziomu 1,1750.

Osłabienie się amerykańskiej waluty spowodowało z kolei, iż polski złoty złapał oddech. Końcówka zeszłego tygodnia stała pod znakiem umacniania się naszej waluty w stosunku do głównych walut. Kurs EURPLN spadł w okolice 4,31. W dniu dzisiejszym póki co wspólna waluta okazuje się silniejsza – kurs wszedł powyżej 4,32. Zauważalny spadek odnotował również USDPLN – po piątkowej sesji kurs spadł poniżej 3,68. Od rana rośnie kurs funta brytyjskiego do złotego – GBPPLN znajduje się na poziomie ok. 4,85. CHFPLN również odreagowuje piątkowe spadki – podczas porannego handlu przekroczono poziom 3,72.

W dniu dzisiejszym brak ważniejszych danych w kalendarzu. O godzinie 14:00 poznamy czerwcową podaż pieniądza w Polsce, zaś o 16:00 sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA.

Udostępnij post