Dolar umacnia się przed ważnymi danymi

Tradycyjnie w każdy pierwszy piątek miesiąca oczy inwestorów skierowane są w stronę amerykańskiego rynku pracy. Wtedy to bowiem otrzymujemy najświeższe informacje na temat zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Poprzedni odczyt wynosił 156 tys., rynek natomiast przewiduje, że we wrześniu wskaźnik ten wyniesie 90 tys. Mimo wszystko już wczoraj widzieliśmy pewną zmienność na EURUSD. Główna para walutowa spadała – spowodowane jest to m.in. wypowiedzią członka FED William’a Dudley’a. Jego wypowiedź utrzymana w jastrzębim tonie dotyczyła kwestii bezrobocia oraz inflacji. Twierdzi on, że bezrobocie powinno zejść poniżej wartości 4%. Zakłada on również, że inflacja niebawem osiągnie poziom 2%. Będzie to oczywiście sugerowało podwyżki stóp procentowych. Dane dotyczące złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych również okazały się korzystne dla dolara (złożono 260 tys. wniosków, podczas gdy prognozowano 265 tys. Wniosków). Kurs euro do dolara spadł w dniu wczorajszym z poziomu 1,1780 w okolice 1,17, czyli poziom z połowy sierpnia tego roku. Zakładając, że dzisiejsze dane będą dobre, EURUSD może przebić obecne wsparcie i kierować się w stronę 1,16.

W dniu wczorajszym obserwowaliśmy umacnianie się dolara również w stosunku do złotego. W pewnym momencie kurs wzrósł powyżej 3,68. Kontynuowany jest więc ruch na północ, zapoczątkowany miesiąc temu, kiedy to dolar kurs USDPLN wynosił ok. 3,52. Kurs CHFPLN dzisiaj rano wynosi ok. 3,75. Mamy więc niewielki wzrost, po środowym umocnieniu złotego w stosunku do franka. Para EURPLN testuje poziom wsparcia, który póki co nie został wyraźnie przebity. Obecnie euro kosztuje ok. 4,30, chociaż w środę schodziło momentami poniżej 4,29. W czwartek mieliśmy natomiast kolejny dzień osłabiania się funta. Po wejściu na poziom powyżej 4,90 z końca września, kurs GBPPLN obecnie wynosi 4,81.

Po dwóch nieudanych sesjach, zielono było wczoraj na naszej giełdzie. Indeks WIG20 zyskał 0,79% i wynosi obecnie 2463 pkt. Wzrosty zawdzięczamy głównie spółkom paliwowym oraz energetycznym z Lotosem i KGHM na czele.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będą, wspomniane wcześniej, dane z amerykańskiego rynku pracy, które poznamy o 14:30. Do tego czasu czeka nas kilka informacji z Europy – m.in. produkcja przemysłowa na Węgrzech oraz w Hiszpanii. Poznamy również najnowszy odczyt sprzedaży detalicznej bez samochodów z Czech. Wraz z danymi z USA poznamy również aktualizację zmiany zatrudnienia w Kanadzie.

Udostępnij post