Dolar rośnie w siłę

Amerykański dolar kontynuuje wzrosty zapoczątkowane pod koniec września. Dolar umacnia się dlatego, że coraz bardziej prawdopodobna staje się podwyżka stóp procentowych w grudniu. Prezes Fed Yellen zapowiedziała jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych w tym roku. Kurs dolara do złotówki wzrósł z 3,56 na 3,68 po konferencji prezes Yellen, która odbyła się 20 września. Obecny poziom kursu USD/PLN obserwowany był w połowie lipca. Na wczorajsze umocnienie dolara miały wpływ dobre dane z amerykańskiej gospodarki. Indeks ISM dla przemysłu wzrósł z poziomu 58,8 pkt. na 60,8 pkt we wrześniu. Kurs EUR/USD obniżył się z poziomu 1,18 do 1,1730. Euro osłabia się z powodu zamieszek w Hiszpanii w sprawie referendum niepodległościowego w Katalonii. W godzinach porannych kurs EUR/USD kontynuuje spadki i znajduje się blisko poziomu 1,17.

Wczorajszy kalendarz makroekonomiczny zdominowany został przez odczyty indeksu PMI dla przemysłu. Indeks ten obrazuje nastroje wśród przedsiębiorców. W przeważającej większości publikacje indeksu okazały się lepsze od prognoz oraz wartości z poprzedniego miesiąca. We Francji indeks wzrósł z 55,8 pkt. do 56,1 pkt. w Hiszpanii z 52,4 pkt. na 54,1 pkt. dla Strefy Euro wzrósł z 57,4 pkt. do 58,1 pkt. W przypadku Polski także zanotowano wzrost z poziomu 52,5 pkt. do 53,7 pkt.

Dzisiejszy kalendarz danych makro nie będzie zawierał istotnych danych. Z Czech poznamy odczyt PKB za II kwartał, ze Strefy Euro oraz Turcji opublikowane zostaną dane na temat inflacji producenckiej. Wieczorem wystąpi Jerome Powell z Fed oraz zostanie opublikowany raport o tygodniowej zmianie zapasów ropy. W godzinach porannych otrzymaliśmy informację o tym, że Bank Australii utrzymał stopę procentową na niezmienionym poziomie. Gówna stopa procentowa wynosi nadal 1,5%.

Przed godziną 9.00 złoty osłabia się względem głównych walut obcych. Na parze walutowej EUR/PLN po przełamaniu poziomu 4,30 złoty broni się przed dalszym osłabieniem. Na USD/PLN także obserwujemy osłabienie złotego. Najbliższy opór znajduje się blisko poziomu 3,70. Kurs CHF/PLN wyhamował po ostatnim dynamicznym rajdzie w górę. Kurs tej pary konsoliduje się w zakresie 3,74-3,79. Kurs GBP/PLN utrzymuje się nadal powyżej 4,87. O poranku za euro trzeba zapłacić 4,3126 zł, za dolara amerykańskiego 3,6813 zł, za franka 3,7695 zł oraz 4,8780 zł za funta.

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin