Dolar rośnie w siłę

Amerykański dolar kontynuuje wzrosty zapoczątkowane pod koniec września. Dolar umacnia się dlatego, że coraz bardziej prawdopodobna staje się podwyżka stóp procentowych w grudniu. Prezes Fed Yellen zapowiedziała jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych w tym roku. Kurs dolara do złotówki wzrósł z 3,56 na 3,68 po konferencji prezes Yellen, która odbyła się 20 września. Obecny poziom kursu USD/PLN obserwowany był w połowie lipca. Na wczorajsze umocnienie dolara miały wpływ dobre dane z amerykańskiej gospodarki. Indeks ISM dla przemysłu wzrósł z poziomu 58,8 pkt. na 60,8 pkt we wrześniu. Kurs EUR/USD obniżył się z poziomu 1,18 do 1,1730. Euro osłabia się z powodu zamieszek w Hiszpanii w sprawie referendum niepodległościowego w Katalonii. W godzinach porannych kurs EUR/USD kontynuuje spadki i znajduje się blisko poziomu 1,17.

Wczorajszy kalendarz makroekonomiczny zdominowany został przez odczyty indeksu PMI dla przemysłu. Indeks ten obrazuje nastroje wśród przedsiębiorców. W przeważającej większości publikacje indeksu okazały się lepsze od prognoz oraz wartości z poprzedniego miesiąca. We Francji indeks wzrósł z 55,8 pkt. do 56,1 pkt. w Hiszpanii z 52,4 pkt. na 54,1 pkt. dla Strefy Euro wzrósł z 57,4 pkt. do 58,1 pkt. W przypadku Polski także zanotowano wzrost z poziomu 52,5 pkt. do 53,7 pkt.

Dzisiejszy kalendarz danych makro nie będzie zawierał istotnych danych. Z Czech poznamy odczyt PKB za II kwartał, ze Strefy Euro oraz Turcji opublikowane zostaną dane na temat inflacji producenckiej. Wieczorem wystąpi Jerome Powell z Fed oraz zostanie opublikowany raport o tygodniowej zmianie zapasów ropy. W godzinach porannych otrzymaliśmy informację o tym, że Bank Australii utrzymał stopę procentową na niezmienionym poziomie. Gówna stopa procentowa wynosi nadal 1,5%.

Przed godziną 9.00 złoty osłabia się względem głównych walut obcych. Na parze walutowej EUR/PLN po przełamaniu poziomu 4,30 złoty broni się przed dalszym osłabieniem. Na USD/PLN także obserwujemy osłabienie złotego. Najbliższy opór znajduje się blisko poziomu 3,70. Kurs CHF/PLN wyhamował po ostatnim dynamicznym rajdzie w górę. Kurs tej pary konsoliduje się w zakresie 3,74-3,79. Kurs GBP/PLN utrzymuje się nadal powyżej 4,87. O poranku za euro trzeba zapłacić 4,3126 zł, za dolara amerykańskiego 3,6813 zł, za franka 3,7695 zł oraz 4,8780 zł za funta.

Udostępnij post