Pogłoski z ECB umacniają EUR. USD pod presją.

Ubiegły tydzień przyniósł sporą zmienność cen na rynkach finansowych. Zaskoczyły już środowe odczyty raportu NFP, czyli szacunkowa zmiana zatrudnienia w USA, która wyniosła 298 tys. w stosunku do prognoz na poziomie190 tys. Zaskoczenia jednak nie było widać na ruchu cen w tym dniu (wykres EUR/USD poniżej w układzie godzinowym). Pierwsza zmienność pojawiła się w czwartek 9 marca 2017, kiedy to mięliśmy decyzję Europejskiego Banku Centralnego, a potem konferencję prasową z udziałem Mario Draghiego. ECB zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie 0% oraz nie zmienił dotychczasowych parametrów dotychczasowej polityki monetarnej. Najbardziej oczekiwanymi danymi minionego tygodnia przez inwestorów były piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Wypadły one solidnie w porównaniu do prognoz rynkowych. Zmiana zatrudnienia  w sektorze pozarolniczym wyniosła 235 tys. w stosunku do prognozy 195 tys., natomiast zmiana zatrudnienia sektorze prywatnym wyniosła 227 tys. w stosunku do prognozy 195 tys. Po południu w piątek pojawiły się doniesienia odnośnie dyskusji wewnątrz EBC na temat ograniczenia luzowania. W efekcie tych pogłosek kurs EUR/USD poszybował w okolice 1,07 – rysunek poniżej.

W szerszym horyzoncie czasowym, na wykresie dziennym EUR/USD może się rysować odwrócona formacja głowy z ramionami, o czym wspominaliśmy w komentarzu z 15 lutego 2017. Nadal jednak brak potwierdzenia tej formacji. Przebicie poziomu hipotetycznej linii szyi zaznaczonej niebieską przerywaną kreską, mogłoby być sygnałem do dalszych wzrostów na tej parze – nawet do okolic 1,13 (rysunek poniżej).

Polski złoty względem głównych walut zakończył ubiegły tydzień w następujący sposób: EUR/PLN, 4,3330, USD/PLN  4,0550, CHF/PLN 3,0140, GBP/PLN 9330.

Dziś w USA i Kanadzie mamy zmianę czasu o godzinę, zatem do momentu zmiany czasu w Polsce (za około 2 tygodnie), dane z USA i Kanady będą publikowane godzinę wcześniej.  Warto o tym pamiętać. W dzisiejszym kalendarzu warto zwrócić uwagę na wystąpienia przedstawicieli EBC.

Udostępnij post