Dziś decyzja RPP. Dolar najniżej od roku, frank i euro od dwóch lat.

W dzisiejszym dniu Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję odnośnie wysokości stóp procentowych. Według analityków stopy procentowe powinny pozostać na niezmienionym poziomie. Obecnie stopa referencyjna NBP wynosi 1,50%. Po południu zostanie ogłoszony komunikat po posiedzeniu RPP. W komunikacie tym zostanie przedstawiona obecna sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie. Obecnie rynek nie przewiduje podwyżki stóp procentowych w tym roku. Ewentualne podwyżki stóp procentowych przewidywane są w 2018 roku. Warto jednak zwrócić uwagę na ton wypowiedzi po ogłoszeniu decyzji przez RPP. Ostatnie odczyty inflacji CPI jak i bazowej były wyższe od prognoz. Wczorajszy wstępny odczyt PKB za I kwartał na poziomie 4% r/r pokazał, że gospodarka Polska zaczyna się szybciej rozwijać.

W dniu wczorajszym polska waluta wyraźnie się umocniła w relacji do euro, dolara, franka i funta. Kurs EUR/PLN na otwarciu wczorajszego dnia wyniósł 4,1907. Zamknięcie dnia wypadło na poziomie 4,1650. Obecny niski kurs EUR/PLN był kwotowany na tym poziomie w 2015 roku. Na USD/PLN kurs wczorajszego otwarcia znajdował się na poziomie 3,8161. Na zamknięciu dnia kurs wynosił 3,7540. Obecne poziomy kursu USD/PLN obserwowane były rok temu. Na CHF/PLN kurs na początku dnia wynosił 3,8323. Zamknięcie dnia wypadło na poziomie 3,8134. Tak nisko kurs franka w relacji do złotego nie był od września 2015 roku. W chwili obecnej na CHF/PLN znajdujemy się blisko wsparcia na poziomie 3,80. Jego przełamanie mogłoby spowodować zejście kursu na jeszcze niższe poziomy. Tradycyjnie złoty najwięcej zyskał do funta. Na otwarciu wczorajszego dnia kurs GBP/PLN to poziom 4,9264. Zamknięcie dnia wypadło na poziomie 4,8514. Dzisiejszy dzień przynosi osłabienie złotego po ostatnich kilku dniach w których polska waluta umacniała się. Po godzinie 9.00 za euro trzeba zapłacić 4,1930 zł, za dolara amerykańskiego 3,7827 zł, za franka 3,8426 zł oraz 4,8822 za funta.

W dzisiejszym dniu opublikowane zostaną dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii, czyli stopa bezrobocia i wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Przed południem poznamy odczyt inflacji konsumenckiej ze Strefy Euro. Po południu Stany Zjednoczone opublikują tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych oraz tygodniową zmianę zapasów paliw.

Udostępnij post