W zeszłym tygodniu mieliśmy stosunkowo wiele wydarzeń, które wpływały na kształtowanie się kursów walut. Po zaakceptowaniu przez Senat USA kwestii związanych z reformą podatkową, dolar umacniał się w stosunku do euro. Dodatkowym paliwem dla amerykańskiej waluty były pozytywne, piątkowe dane z rynku pracy. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym była lepsza od oczekiwań, zawiodła nieznacznie z kolei płaca godzinowa w ujęciu miesięcznym. Mimo wszystko spowodowało to spadki na EURUSD (dolar umacniał się w stosunku do euro) i obecnie jesteśmy na poziomie poniżej 1,18. W ciągu zeszłego tygodnia wartym odnotowania było również wstępne porozumienie w sprawie Brexitu.Wywołało to z kolei ruch na funcie, który zyskiwał do pozostałych walut.
Dla rodzimych inwestorów ważną kwestią było środowe posiedzenie RPP w sprawie stóp procentowych. Co prawda nikt nie oczekiwał podwyżki, jednak z perspektywy dalszego kształtowania się kursu złotego, ważna jest sama retoryka posiedzenia. Nie pojawiły się jednak żadne sensacje. Pomimo osiągnięcia celu inflacyjnego oraz ogólnie bardzo dobrych danych płynących z gospodarki, Rada Polityki Pieniężnej nie będzie w najbliższym czasie decydowała się na zacieśnianie polityki pieniężnej. Dosyć istotnym wydarzeniem była również zmiana na fotelu premiera w rządzie. Beata Szydło ustępuje Mateuszowi Morawieckiemu, który już we wtorek wygłosi swoje expose. Inwestorzy pomimo pozytywnego przyjęcia tej informacji, raczej nie wykonywali większych ruchów na złotym. W piątek otrzymaliśmy również aktualizację ratingu przez agencję Fitch. Ta pozostała bez zmian, nie zaobserwowano również zwiększonej aktywności na rodzimej walucie.
W dniu dzisiejszym obserwujemy niewielkie się franka szwajcarskiego w stosunku do złotego. Kurs CHFPLN wciąż jednak pozostaje w okolicach minimów z tego roku – znajduje się nieco powyżej 3,59. Do początku grudnia kurs EURPLN spada, aczkolwiek wciąż aktualna jest konsolidacja pomiędzy 4,19-4,22. Obecnie za euro płacimy 4,1970 PLN. Dolar przez ostatnie dni okazuje się silniejszy od złotego, aczkolwiek obecne 3,56 na USDPLN wciąż wpisuje się w trwający od roku trend spadkowy. GBPPLN kwotowany jest obecnie na poziomie ok. 4,78, aczkolwiek w zeszłym tygodniu kurs notowany był powyżej 4,80.
W dniu dzisiejszym w kalendarzu znajduje się raczej niewiele atrakcji. Poznamy inflację CPI z Czech oraz z Polski. Najważniejszym wydarzeniem tygodnia będzie zdecydowanie podwyżka stóp procentowych w USA.