9

Dobre wieści

W zeszłym tygodniu na rynkach akcji panował względny spokój. Rynki odrabiały spadki, które miały miejsce między 9 a 13 czerwca.

W nocy trochę zamieszania wywołały słowa doradcy Prezydenta Trumpa dotyczące styczniowej umowy handlowej z partnerem Chińskim. Peter Navarro zasugerował (nie wiadomo, czy celowo czy nieświadomie), że Donald Trump rozważa zerwanie negocjacji z krajem czerwonego smoka z powodu dezinformacji, jakiej administracja chińska miała dopuścić się w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Szybka reakcja Prezydenta dementująca te informacje uspokoiła rynki. Na parkietach Dalekiego Wschodu królował kolor zielony. Nikkei 225 urósł o 0,5%, Shanghai Composite zaliczył zmianę 0,18% in plus, Kospi zaś poszło o 0,21% w górę.

Dla Europejskich rynków dzisiejszy dzień przyniósł bardzo ważne dane dotyczące gospodarek. Opublikowane przed południem odczyty PMI (Purchasing Managers Index) wskazują na aktywność gospodarczą odnotowywaną w poszczególnych krajach (a w zasadzie o nastrojach menedżerów, odpowiedzialnych za zakupu dóbr i usług). Indeks ten przyjmuje wartości pomiędzy 0 a 100. Wartość powyżej 50 informuje o wzroście aktywności gospodarczej, wynik niższy- o spadku. Między godziną 9 a 10 otrzymaliśmy wstępne dane dotyczące Francji i Niemiec. We Francji PMI dla usług wyniosło 50,3 (wobec konsensusu 45,2), a dla przemysłu 52,1. Za Odrą odczyty PMI okazały się także lepsze niż zakładano. PMI dla usług wyniosło 45,8, a dla przemysłu 44,6. Co prawda nie są to dane, które wskazują na hurraoptymizm, jednak w porównaniu z odczytami majowymi można łatwiej dojrzeć „światełko w tunelu” jeśli idzie o wychodzenie z recesji. O godzinie 10 poznaliśmy PMI dla Strefy Euro. Tu także odczyty okazały się lepsze niż zakładano. Dla usług PMI wyniosło 47,3 (+17,2 pp m/m), dla przemysłu zaś 46,9 (+7,5 pp m/m). Podczas poniedziałkowej sesji złoty umacniał się w stosunku do euro. Dobre dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Polsce (+14,5% m/m), a także aprecjacja euro w stosunku do dolara pozwoliły na wzrost wartości naszej waluty. W dniu dzisiejszym obserwujemy dalszą aprecjację PLN w parach z głównymi walutami. Kurs EUR/PLN znajduje się obecnie na poziomie 4,4340, za franka szwajcarskiego należy zapłacić 4,1530, za dolara amerykańskiego 3,9280. Kurs GBP/PLN obecnie wynosi 4,8925. Dzisiejsze zawirowania nocne (w związku z wypowiedziami doradcy D. Trumpa), a także pozytywne dane dotyczące gospodarek w Europie umacniają kurs EUR/USD (obecnie 1,1280). Wszystko wskazuje na to, że poziom 1,13 (który ostatnio obserwowaliśmy 16 czerwca) zostanie ponownie osiągnięty.

Udostępnij post