Dobre odczyty PMI w Europie, protokół z posiedzenia FOMC.

Wczorajszy dzień upłynął pod znakiem wstępnych odczytów indeksów PMI dla Europy i Stanów Zjednoczonych. Odczyty te dotyczyły indeksów PMI dla usług i przemysłu dla głównych gospodarek Unii Europejskiej, czyli Niemiec oraz Francji, a także całej strefy Euro. Po południu poznaliśmy odczyt PMI ze Stanów Zjednoczonych. Bardzo dobrze wypadły odczyty indeksów PMI dla usług w Europie. Dla Francji usługowy PMI wzrósł aż o 3 pkt. w stosunku do zakładanej prognozy. Dla Niemiec zanotowano wzrost o 0,7 pkt., natomiast dla całej strefy Euro usługowy PMI wzrósł o 1,9 pkt. Dobre wyniki mogą być zwiastunem pojawiającego się ożywienia w strefie Euro. Wstępny odczyt PMI dla przemysłu także okazał się lepszy od prognoz za wyjątkiem odczytu z Francji. W Niemczech przemysłowy PMI wzrósł o 1 pkt., w strefie Euro o 0,5 pkt., natomiast we Francji spadł o 1,2 pkt. w stosunku do zakładanej prognozy. Rozczarował odczyt PMI dla USA. Dla usług PMI wyniósł 53,9 pkt (zakładano 55,7 pkt.), dla przemysłu 54,3 pkt. (zakładano 55,6 pkt.). Mimo słabszego odczytu w stosunku do zakładanych prognoz dolar amerykański zyskał na wartości.

Kurs EUR/USD wczoraj zanotował spadek. Początek dnia wypadł na poziomie 1,0607, kurs na zamknięciu dnia wyniósł 1,0539. Dolar nadal pozostaje mocny w stosunku do euro. Najbliższe wsparcie na tej parze walutowej znajduje się na poziomie 1,0519. O poranku kurs EUR/USD nadal się obniża. O godzinie 8.00 kurs wynosi 1,0523. Siła dolara wynika między innymi z wystąpienia prezes Janet Yellen, które odbyło się w zeszłym tygodniu. W wystąpieniu tym prezes Fed podtrzymała swoje dotychczasowe prognozy o możliwości trzech podwyżek stóp procentowych w bieżącym roku. Najbliższe posiedzenie Fed ma odbyć się 15 marca. Szanse na podwyżkę stóp procentowych już na najbliższym posiedzeniu wynoszą około 30% (według prognoz analityków). Mocny dolar to także wynik ostatnich dobrych danych makro z USA, czyli wzrost inflacji. Dobre wyniki makro dotyczą również sytuacji na rynku pracy. Warto wspomnieć o tym, że najbliższe dane z Departamentu Pracy USA (payrollsy) ukażą się w piątek w przyszłym tygodniu. Natomiast dzisiaj w kontekście dolara amerykańskiego warto zwrócić uwagę na protokół z posiedzenia FOMC (Komitet Federalny ds. Otwartego Rynku). Może on dostarczyć istotnych informacji w stosunku do dalszych planów odnośnie przyszłej polityki pieniężnej Stanów Zjednoczonych.

Na parach walutowych związanych z polską walutą w dniu wczorajszym zanotowano spadki. Umocnienie złotego dotyczy euro i franka. Złotówka umocniła się o ponad 2 grosze w relacji do euro, oraz prawie 2 grosze w stosunku do franka. Natomiast osłabiła się na parze USD/PLN  o niecały grosz. Jest to związane ze spadkiem kursu EUR/USD. Złotówka traci do dolara od początku lutego, gdzie kurs USD/PLN znajdował się poniżej 4 zł. O godzinie 8.30 kursy walut kwotowane są następująco: EUR/PLN 4,2926 zł, USD/PLN 4,0831 zł, CHF/PLN 4,0367 zł, oraz GBP/PLN 5,0940 zł. Złoty w najbliższych dniach będzie pozostawał pod wpływem rynków bazowych.

W dzisiejszym dniu z danych makro warto zwrócić uwagę na odczyt indeksu instytutu Ifo z Niemiec. Z Wielkiej Brytanii poznamy rewizję Produktu Krajowego Brutto za IV kwartał. Ze strefy Euro zostanie opublikowana inflacja konsumencka. Po Południu ze Stanów Zjednoczonych zostanie przedstawiony protokół z posiedzenia FOMC, wyniki sprzedaży domów na rynku wtórnym oraz wnioski o kredyt hipoteczny. Z danych dotyczących Polski poznamy bieżący i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej.

Udostępnij post