Dobre dane z Polski. Wstępne odczyty indeksów PMI w Europie i USA.

W czwartek po południu Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej. Wyniki okazały się dużo lepsze od zakładanych prognoz analityków. Dane te potwierdzają dobrą kondycję polskiej gospodarki w pierwszym kwartale bieżącego roku. W tym tygodniu poznaliśmy także dane z Polski na temat zatrudnienia i wynagrodzenia. Wzrost wynagrodzeń potwierdził, że rynek pracy w Polsce również znajduje się w dobrej sytuacji. Według GUS produkcja przemysłowa za marzec w relacji miesięcznej wrosła o 17,6% (prognoza 11,8%). W relacji rocznej produkcja przemysłowa wyniosła 11,1% (prognoza 7,15%). Pozytywnie zaskoczyła również produkcja budowlano-montażowa, która w relacji rocznej wzrosła aż o 17,2% (oczekiwano spadku 0,5%). Dotychczas produkcja budowlano-montażowa była na minusie. Bardzo dobre dane dotyczyły sprzedaży detalicznej. W ujęciu miesięcznym sprzedaż detaliczna wzrosła o 16,5% (prognoza 14,3%). W relacji rok do roku sprzedaż wyniosła 9,7% (prognoza 8,2%). Tak dobre wyniki w Polsce nie były obserwowane od kilku lat. Złoty na publikację tych danych zareagował chwilowym wzmocnieniem. Polska waluta jednak cały czas pozostaje pod wpływem czynników globalnych.

Pomimo dobrych danych z polskiej gospodarki złoty w podsumowaniu dziennym tracił do euro, dolara, franka i funta. Publikacja danych spowodowała, że złoty odrobił straty po osłabieniu obserwowanym od początku wczorajszego dnia. W związku z dobrymi danymi kursy na zamknięciu dnia były tylko nieco wyższe w porównaniu z kursami na otwarciu. Kurs EUR/PLN na zamknięciu dnia wyniósł 4,2584. Maksymalny kurs EUR/PLN był nawet na poziomie 4,27. Złoty osłabił się do euro już drugi dzień z rzędu. Warto zauważyć, że obecnie kurs EUR/PLN znajduje się powyżej poziomu konsolidacji obserwowanej od początku miesiąca. Tak samo jak do euro złoty osłabił się do dolara już drugi dzień z rzędu. Wczorajsze zamknięcie na parze USD/PLN wyniosło 3,9741. Dzisiejszy dzień przynosi dalsze osłabienie polskiej waluty. Przed godziną 9.00 kursy par walutowych związanych ze złotym kwotowane są następująco: EUR/PLN 4,2743 USD/PLN 3,9859 CHF/PLN 3,9940 oraz GBP/PLN 5,1080.

Oprócz wczorajszych publikacji danych makro z Polski warto zwrócić uwagę na cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Wyniosły one 244 tys. (prognoza 242 tys.). W zeszłym tygodniu odczyt wypadł na poziomie 234 tys. W dzisiejszym kalendarzu danych makro mamy decyzję S&P w sprawie ratingu Polski. Rynek nie oczekuje zmian zarówno w zakresie oceny jak i perspektyw. Decyzja zapadnie najprawdopodobniej w godzinach wieczornych. Dodatkowo z danych makro dotyczących Polski zostaną opublikowane wskaźniki koniunktury gospodarczej oraz protokół z posiedzenia RPP. Dzisiejszy dzień to także wstępna publikacja indeksów PMI dla przemysłu i usług. Dotyczyć one będą Francji, Niemiec, Strefy Euro oraz USA. Z Wielkiej Brytanii zostaną przedstawione wyniki sprzedaży detalicznej. Z danych z USA zostaną także przedstawione wyniki sprzedaży domów na rynku wtórnym.

Udostępnij post