Decyzja FOMC wydarzeniem tygodnia

Dzisiaj wieczorem FOMC (Federalny Komitet Otwartego Rynku) podejmie decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych w USA. Rynek obecnie nie przewiduje zmian stóp procentowych na dzisiejszym posiedzeniu. Ewentualna podwyżka kosztu pieniądza spodziewana jest na grudniowym posiedzeniu. W chwili obecnej podwyżka wyceniana jest przez rynek na około 40%. Decyzja zostanie ogłoszona o godzinie 20.00 czasu polskiego i co istotne nie będzie konferencji prasowej po ogłoszeniu decyzji. Biorąc pod uwagę ostanie osłabienie dolara dzisiejszy dzień może przynieść podwyższoną zmienność na parach walutowych związanych z amerykańskim dolarem. Inwestorzy z większą uwagą będą zwracali uwagę na ton komunikatu niż na samą decyzję. Tym bardziej, że ostanie dane na temat inflacji i sprzedaży detalicznej rozczarowały. Gdyby Fed dał do zrozumienia, że podwyższy stopy w grudniu oraz rozpocznie redukcję bilansu to dolar mógłby się umocnić. Umocnienie dolara spowodowało by osłabienie złotówki. Kolejne posiedzenie Fed zaplanowane jest na wrzesień.

Para walutowa EUR/USD zanotowała wczoraj maksima dnia na poziomie 1,1710. Był to najwyższy kurs od sierpnia 2015 roku. Zwyżka kursu głównej pary była związana z dobrym odczytem indeksu Instytutu Ifo z Niemiec. Odnotowano odczyt na poziomie 116 pkt. (prognoza zakładała 114,9 pkt.). Wsparcie euro w postaci dobrych danych okazało się chwilowe. Po publikacji dobrych danych z USA kurs eurodolara zaczął się obniżać. Dobre dane dotyczyły odczytu indeksu zaufania Conference Board oraz indeksu Fed z Richmond. Indeks Conference Board w lipcu wyniósł 121,1 pkt. (oczekiwano 116,5 pkt.). W godzinach porannych kurs EUR/USD waha się w granicach 1,1640.

Polska waluta zachowywała się w dniu wczorajszym stabilnie w relacji do głównych walut obcych. EUR/PLN oscylował w granicach 4,24-4,26. USD/PLN wahał się w granicach 3,63-3,65. Zmienność na CHF/PLN wynosiła między 3,83 a 3,86. Zakres wahań na GBP/PLN to poziom 4,74-4,77. Kursy na zamknięciu dnia wynosiły odpowiednio: euro 4,2587 zł, dolar amerykański 3,6564 zł, frank 3,8381 zł oraz funt 4,7676 zł. Najwięcej złoty zyskał wczoraj względem franka, czyli około dwa grosze. O godzinie 9.00 kurs EUR/PLN wynosi 4,2605 zł, USD/PLN 3,6630 zł, CHF/PLN 3,8434 zł oraz GBP/PLN 4,7642. Z danych makro z Polski poznaliśmy wczoraj stopę bezrobocia. W czerwcu stopa bezrobocia wyniosła 7,1 % i okazał się zgodna z prognozami analityków. Poprzedni odczyt w maju wyniósł 7,4%. Dobre dane na temat bezrobocia potwierdzają dobrą sytuację na rynku pracy w Polsce.

Dzisiejszy kalendarz danych makro zostanie zdominowany przez wieczorną decyzję FOMC w sprawie wysokości stóp procentowych. Oprócz tego z USA zostaną opublikowane dane na temat sprzedaży nowych domów oraz tygodniowe wnioski o kredyt hipoteczny. Inwestorów na rynku ropy powinny zainteresować dane na temat tygodniowej zmiany zapasów ropy z USA. Z Wielkiej Brytanii zostanie opublikowany wstępny odczyt PKB za drugi kwartał. Nad ranem poznaliśmy dane o inflacji CPI w Australii. Główny odczyt inflacyjny wypadł poniżej oczekiwań rynkowych. Inflacja CPI w relacji rocznej wzrosła o 1,9%, co było poniżej oczekiwań wzrostu na poziomie 2,2%. Australijski dolar osłabia się po publikacji odczytów na temat inflacji.

Udostępnij post