Decyzja Fed w środę.

Najważniejszym wydarzeniem obecnego tygodnia na rynkach finansowych będzie środowa decyzja odnośnie wysokości stóp procentowych w USA. Rynek prognozuje, że stopy procentowe zostaną podniesione o 25 punktów bazowych. Oprócz samej decyzji Fed w tym dniu istotny także będzie komunikat, który zostanie ogłoszony w godzinach wieczornych. Decyzja o podwyżce stóp procentowych jest już od dłuższego czasu wyceniana przez rynek. Fed zapowiedział w tym roku trzy podwyżki stóp procentowych, jeśli w środę Fed podniesie stopy procentowe będzie to druga podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w tym roku.

Wydarzeniem minionego tygodnia były bez wątpienia wyniki wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Mimo, że Partia Konserwatywna wygrała wybory to utraciła parlamentarną większość. Jest to porażka Theresy May, która ogłaszając przyspieszone wybory chciała uzyskać bezwzględną większość w brytyjskim parlamencie. Według nieoficjalnych informacji mówi się o kolacji partii Konserwatystów z partią Demokratycznych Unionistów z Irlandii Północnej. Na wyniki wyborów najbardziej zareagował brytyjski funt, który wyraźnie tracił do innych walut.

Piątek przyniósł niewielkie spadki na warszawskiej giełdzie. Indeks WIG20 spadł o 0,41% (przy obrocie na poziomie 770 mln). Miniony tydzień na rynkach walutowych przyniósł podwyższoną zmienność na parach walutowych związanych z polską walutą. Szczególnie na parach walutowych GBP/PLN i EUR/PLN. Było to spowodowane dwoma wydarzeniami czyli przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii oraz decyzją EBC związaną ze stopami procentowymi oraz projekcją analiz makro. Zmienność na parze GBP/PLN w zeszłym tygodniu oscylowała w granicach od 4,8527 do 4,7036. Na EUR/PLN był to zakres od 4,1720 do 4,2108. Zeszły piątek związany był z umocnieniem polskiej waluty. Złoty zyskał ponad jeden grosz w relacji do euro, dolara i franka. Dzisiejszy dzień o poranku przynosi niewielkie wzrosty na parach walutowych związanych z polską walutą. O godzinie 8.00 za euro trzeba zapłacić około 4,1877 złotego, za dolara amerykańskiego 3,7348 złotego, za franka 3,8570 złotego oraz za funta 4,7640 złotego.

W tym tygodniu z danych makro warto zwrócić uwagę na dzisiejszy odczyt inflacji CPI za maj dla Polski. Spodziewany jest odczyt na poziomie 1,9% w relacji rocznej. We wtorek poznamy inflację konsumencką i producencką z Wielkiej Brytanii i USA. Z danych z Polski w tym dniu należy zwrócić uwagę na bilans płatniczy i wskaźniki inflacji bazowej. Środa to przede wszystkim decyzja Fed w sprawie wysokości stóp procentowych w USA oraz projekcje makroekonomiczne i konferencja prasowa. W tym dniu także poznamy dane z USA na temat sprzedaży detalicznej oraz inflacji konsumenckiej. Czwartek jest dniem wolnym od pracy w Polsce. W tym dniu opublikowane zostaną dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii oraz poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych w tym kraju. W piątek warto zwrócić uwagę na odczyt inflacji konsumenckiej ze strefy Euro oraz pozwolenia na budowę domów oraz rozpoczęte budowy domów w USA.

Udostępnij post