Najważniejszym wydarzeniem końca minionego tygodnia dla Polski była decyzja agencji Moody’s w sprawie ratingu oraz odczyt inflacji CPI za kwiecień. Agencja Moody’s nie zmieniła poziomu ratingu natomiast podwyższyła perspektywę ratingu z negatywnej do stabilnej. Długoterminowy rating znajduje się obecnie na tym samym poziomie A2. Rynek prognozował pozostawienie ratingu na niezmienionym poziomie. W chwili obecnej można stwierdzić, że sytuacja ekonomiczna w naszym kraju jest dobra. Decyzja agencji Moody’s została ogłoszona w piątek późnym wieczorem więc jej wpływ na kursy walutowe był niewielki. Oprócz decyzji Moody’s w piątek poznaliśmy finalny odczyt inflacji CPI za kwiecień. Odczyt w relacji rocznej wyniósł 2 procent i okazał się zgodny z prognozami. Cel inflacyjny RPP na 2017 rok zakłada utrzymanie inflacji na poziomie 2,5 procent.
Miniony tydzień charakteryzował się podwyższoną zmiennością na parach walutowych związanych ze złotym. Para walutowa USD/PLN oscylowała w granicach 3,8099-3,8920. EUR/PLN wahał się w zakresie 4,1860-4,2390. CHF/PLN charakteryzował się zmiennością na poziomie 3,8299-3,8855. Natomiast kurs GBP/PLN poruszał się w widełkach 4,9362-5,0407. Najwięcej złoty w zeszłym tygodniu zyskał w relacji do franka. Umocnienie polskiej waluty na przestrzeni tygodnia wyniosło ponad dwa grosze. Złoty znajduje się obecnie w szerokiej konsolidacji w relacji do głównych par walutowych. Przed godziną 9.00 złoty wyceniany jest w relacji do walut obcych następująco: EUR/PLN 4,2153 USD/PLN 3,8537 CHF/PLN 3,8505 oraz GBP/PLN 4,9758.
W dniu dzisiejszym z danych makro należy zwrócić uwagę na wskaźniki inflacji bazowej dla Polski za kwiecień. We wtorek poznamy wyniki PKB za I kwartał dla takich państw jak: Węgry, Czechy, Włochy, Polska oraz całej strefy Euro. W tym dniu opublikowane zostaną także wskaźniki inflacji konsumenckiej i producenckiej dla Wielkiej Brytanii. Z USA napłyną informację odnośnie pozwolenia na budowę domów, rozpoczętych budów domów oraz produkcji przemysłowej. W środę decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych w Polsce ogłosi Rada Polityki Pieniężnej. Z Wielkiej Brytanii poznamy wnioski o zasiłek dla bezrobotnych oraz stopę bezrobocia. Natomiast ze Strefy Euro poznamy inflację konsumencką. W czwartek GUS ogłosi dane na temat przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w Polsce. Z Wielkiej Brytanii zostaną podane wyniki sprzedaży detalicznej. Z USA poznamy tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. W piątek pojawią istotne dane dla polskiej gospodarki. W tym dniu zostaną opublikowane wyniki sprzedaży detalicznej oraz produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa.