Wszystkie komentarze

Rynki w oczekiwaniu na dane z USA

piątek,

W dniu wczorajszym obserwowaliśmy kontynuację ruchu korekcyjnego na parach walutowych ze złotym. Nasza waluta zaczęła zdecydowanie odrabiać ostatnią przecenę. Kurs EURPLN z poziomu 4,41 osiągniętego we wtorek, w dniu dzisiejszym wyceniany jest już 6 groszy niżej. Podczas porannego handlu oscyluje on w okolicy 4,35. Przecena dotknęła również dolara, którego wartość w stosunku do złotego spadła w ciągu kilki dni o ponad 8 groszy. Kurs USDPLN zbliża się obecnie do poziomu 3,71. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku CHFPLN (kurs spadł do 3,74) oraz GBPPLN (obecnie wyceniane na 4,91).

W dniu dzisiejszym czekają nas przede wszystkim bardzo istotne, z perspektywy zachowania się rynków finansowych, dane z amerykańskiego rynku pracy. Oczekiwany jest co prawda zatrudnienia w sektorze pozarolniczym do 187 tys., jednak przebicie tej wartości może wesprzeć słabnącego ostatnio dolara. Podobne dane otrzymamy również z Kanady. Z USA otrzymamy też majowy bilans handlu zagranicznego oraz odczyt indeksu Ivey PMI. Na rodzimym rynku brak dzisiaj istotnych danych, więc inwestorzy będą raczej przyglądać się zachowaniu EURUSD, które obecnie kwotowane jest powyżej 1,17.

Oprócz danych makroekonomicznych, wartym odnotowania jest to, iż w dniu dzisiejszym USA ma wprowadzić cła na chińskie produkty. Póki co objęte zostaną nim produkty na kwotę 34 mld USD. Pozostaje pytanie co stanie się z pozostałymi 16 mld USD, ponieważ o tyle wyższa byłą zapowiadana przez amerykański rząd kwota. Strona chińska zapowiedziała, iż to nie ona wykona pierwszy krok, a z racji różnicy czasu odpowiedzi możemy spodziewać się w przyszłym tygodniu. Mimo wszystko ryzyko jest już częściowo ujęte w cenach aktywów, jednak możemy spodziewać się zmienności na rynkach.

Kalendarz wydarzeń na dziś mogących mieć wpływ na kursy walut:

08:00 Rumunia PKB n.s.a., fin. (r/r) I kw. 4%, prognoza 4%, poprzednio 6,7%
09:00 Węgry Produkcja przemysłowa, wst. maj
Produkcja przemysłowa s.a., wst. (m/m) maj 1,9%, poprzednio 0,2%
Produkcja przemysłowa n.s.a., wst. (r/r) maj 0,4%, prognoza 2,1%, poprzednio 7,8%
Produkcja przemysłowa w.d.a., wst. (r/r) maj 3,8%, poprzednio 2,9%
14:30 USA Handel zagraniczny maj
Bilans handlu zagranicznego (USD) maj, prognoza -43,6 mld, poprzednio -46,2 mld
Eksport (USD) maj, poprzednio 211,25 mld
Import (USD) maj, poprzednio 257,4 mld
14:30 Kanada Bilans handlu zagranicznego (CAD) maj, prognoza -2,05 mld, poprzednio -1,9 mld
14:30 USA Sytuacja na rynku pracy czerwiec
Stopa bezrobocia czerwiec, prognoza 3,8%, poprzednio 3,8%
Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym czerwiec, prognoza 187 tys., poprzednio 223 tys.
Zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym czerwiec, prognoza 195 tys., poprzednio 218 tys.
Długość tygodnia pracy czerwiec, prognoza 34,5godz., poprzednio 34,5godz.
Płaca godzinowa (m/m) czerwiec, prognoza 0,3%, poprzednio 0,3%
Płaca godzinowa (r/r) czerwiec, poprzednio 2,7%
14:30 Kanada Sytuacja na rynku pracy czerwiec
Zmiana zatrudnienia czerwiec, prognoza 24 tys., poprzednio -7,5 tys.
Zmiana zatrudnienia na część etatu czerwiec, poprzednio 23,6 tys.
Zmiana zatrudnienia na pełen etat czerwiec, poprzednio -31 tys.
Stopa bezrobocia czerwiec, prognoza 5,8%, poprzednio 5,8%
16:00 Kanada Indeks Ivey PMI s.a. czerwiec, prognoza 63,2, poprzednio 62,5
Kategoria: CHF, EUR, GBP, PLN, USD

Niniejszy materiał przygotowany przez Igoria Trade S.A. ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty ani rekomendacji zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, produktu lub towaru. Niniejszy materiał nie stanowi porady inwestycyjnej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja lub strategia jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Dane prezentowane w niniejszym materiale zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez Igoria Trade S.A. za wiarygodne, jednakże Igoria Trade S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i kompletności. Interpretacja wykresu jest subiektywną oceną analityka dotyczącą oceny technicznej wykresu. Wykres przygotowano za pomocą programu Microsoft Office. Źródłem danych są: Trejdoo.com, prasa finansowa lub internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Użytkownicy korzystający z niniejszego materiału nie mogą zrezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych okoliczności aniżeli te, które zostały wskazane w niniejszym materiale. Igoria Trade S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody Igoria Trade S.A. jest zabronione.

Ostatnie artykuły