Dobry odczyt inflacji ratuje szwedzką koronę przez zatonięciem

 

Najważniejsze wydarzenia mające wpływ na rynek walutowy:

– US i Chiny ponownie przystępują do stołu negocjacyjnego. Wysoko postawieni przedstawiciele obu krajów mają dziś ponownie dyskutować kwestie handlowe jak i porozumienie walutowe, które po wstępnych ustaleniach z początku roku zostało ostatecznie porzucone na skutek braku porozumienia w kwestiach wymiany towarowej (zawarcie porozumienia skutkowałoby zniesieniem przynajmniej części nałożonych ceł). Jeśli Jest to dobra informacja przede wszystkim dla rynków akcji jak i innych bardziej ryzykownych aktywów.

– Opublikowane wczoraj minutki FOMC potwierdziły refleksje jakie pozostały po ostatniej decyzji ws. stóp procentowych w USA, gdzie dokonano obniżki o 25 pb. W zapisie spotkania członków FOMC wyraźnie zaznaczonym powodem do obniżenia poziomu stóp była inflacja a nie stan gospodarki, co podtrzymuje „jastrzębi wydźwięk tej gołębiej decyzji”. Nic nowego jednak rynki nie dowiedziały się z tej publikacji, dlatego też kupującym dolara zabrakło sił powodując pogłębienie się korekty na tej walucie. Przekłada się to zatem na większe wzrosty na parze EURUSD, która po dynamicznym wybiciu poziomu 1,1000 kontynuuje wzrosty i ma szansę na zaatakowanie wrześniowego szczytu znajdującego się 100 pipsów wyżej.

– Ponadto poznaliśmy dziś kolejne słabe dane z Wielkiej Brytanii, gdzie miesięczny odczyt PKB za sierpień wykazał spadek o 0,1% przy spodziewanym 0,0%. Podniesiono jednak o 0,1% odczyt za poprzedni miesiąc. Źle wyglądają także dane dotyczące produkcji przemysłowej i przetwórstwa. Funt reaguje umiarkowanie na te dane, gdyż kluczową kwestią nadal pozostają dane dotyczące Brexitu. W relacji do złotego brytyjska waluta spada dziś nieco poniżej poziomi 4,80 zł, co jest poziomem o 18 gr. niższym od tego, który widzieliśmy jeszcze pod koniec września.

– Dla euro istotnym dziś wydarzeniem mogą okazać się minutki EBC, które opublikowane zostaną o 13:20. Inwestorzy liczą, że z nich dowiedzieć będziemy mogli się więcej na temat ostatniego bardzo gołębiego ruchu ze strony EBC, który obniżył stopę depozytową oraz zapowiedział wznowienie programu QE. Para EURPLN pozostaje w wąskiej konsolidacji w okolicy poziomu 4,3200 zł.

– Najistotniejszą publikacją dzisiejszego dnia będzie odczyt inflacji CPI ze Stanów Zjednoczonych o godzinie 14:00. Spodziewany jest lekki wzrost inflacji z 1,7% do 1,8% r/r oraz pozostanie inflacji bazowej na poziomie 2,4% r/r. Reakcja dolara na te dane może być istotna również dla naszej waluty, która zyskuje w momencie gdy dolar jest słaby i traci, gdy dolar rośnie w siłę.

– W obszarze odczytów inflacji warto wspomnieć także o Szwecji i Norwegii, gdzie dane za wrzesień poprawiły nieco sentyment do walut tych krajów. Po serii słabszych danych zarówno NOK jak i SEK mocno traciły na wartości, co w przypadku korony szwedzkiej przyniosło najniższe poziomy cenowe od kwietnia 2018 roku. W Szwecji inflacja przyspiesza z 1,4% do 1,5% r/r pomimo spodziewanego spadku do 1,3% r/r. W Norwegii CPI pozostaje na poziomie 1,5% r/r. Para SEKPLN silniej odbija sporo bo aż o 0,7%, niemniej na rynku bankowym nadal cena pozostaje wyraźnie poniżej 0,4000.

– W kwestii ryzyka rynkowego warto śledzić także rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie, gdzie po wycofaniu przez Trumpa wojsk USA z Syrii nastąpiła ofensywa Turcji na syryjskich Kurdów

Udostępnij post