Stabilizacja złotego do dolara, niewielka korekta do euro i franka.

W dniu wczorajszym można było zaobserwować większą niż zazwyczaj zmienność na kursach walut związanych z polską walutą. Szczególnie dotyczy to kwotowań pary walutowej USD/PLN. Zakres wahań wynosił od 4,06 do 4,09. Ostatecznie kurs na zamknięciu wczorajszego dnia wyniósł 4,0685. Od trzech dni obserwujemy stabilizację kursu złotego w relacji do dolara. Pomimo, że zakres wahań w ostatnich dniach jest podwyższony, tzn. maksima dnia wypadają nawet powyżej 4,09 to złoty w ostatecznym rozrachunku broni się. Właśnie poziom około 4,10 stanowi obecne wsparcie. Od początku tego tygodnia kurs na zamknięciu dnia wynosi około 4,06. W godzinach porannych dzisiejszego dnia kurs pary walutowej USD/PLN oscyluje w granicach 4,07.

Na EUR/PLN pojawiła się wczoraj niewielka korekta ostatniego umocnienia złotego. We wtorek złoty zyskał względem euro ponad 2 grosze, natomiast wczoraj stracił około pół grosza. Obecnie kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie obserwowanym na początku listopada. Niewielkie wzrosty obserwowane są także dzisiaj w godzinach porannych. Jednak biorąc pod uwagę skalę ostatniego umocnienia polskiej waluty jest to nieduża korekta. Jeszcze w poniedziałek kurs EUR/PLN wynosił 4,32. O poranku kwotowania tej pary walutowej wynoszą około 4,2950.

Wyraźne umocnienie złotego od początku tygodnia obserwowane jest na parze CHF/PLN. Powinno to ucieszyć osoby spłacające kredyty we frankach. Skala umocnienia złotego względem franka od początku tego tygodnia wynosi kilka groszy. W poniedziałek kwotowania CHF/PLN wynosiły blisko 4,06, wczorajszy dzień przyniósł minima dnia na poziomie 4,0250. Również w przypadku tej pary walutowej obserwujemy niewielką korektę  umocnienia złotego. W godzinach porannych para walutowa CHF/PLN kwotowana jest na poziomie około 4,03.

Z wczorajszych danych makro warto zwrócić uwagę na wyższy odczyt indeksu instytutu Ifo z Niemiec. Indeks Ifo obrazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców wzrósł z 109,9 pkt. do 111 pkt. Wzrost wskazuje na poprawę aktywności gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów. Pozostałe opublikowane wczoraj dane, czyli inflacja konsumencka ze strefy Euro okazała się zgodna z konsensusem rynkowym. Dobre dane poznaliśmy z amerykańskiego rynku nieruchomości. Sprzedaż domów na rynku wtórnym wyniosła 5,69 mln (analitycy prognozowali wzrost 5,55 mln). Mieszane dane pojawiły się na temat Produktu Krajowego Brutto z Wielkiej Brytanii za IV kwartał. W relacji kwartalnej zanotowano wzrost o 0,1% w stosunku do prognozy, natomiast w relacji rocznej spadek o 0,2%. Ostatecznie dane te osłabiły funta w relacji do innych walut. Wczorajszy protokół z posiedzenia FOMC nie wpłynął znacząco na kwotowania dolara amerykańskiego. W czwartek inwestorzy poznają odczyt PKB dla Niemiec, styczniową stopę bezrobocia w Polsce, protokół z posiedzenia RPP. Z USA napłyną informacje o cotygodniowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych oraz dane dotyczące zapasów paliw.

Udostępnij post