Stopy procentowe w Polsce bez zmian

W dniu wczorajszym zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na nie zmienionym poziomie. Stopa referencyjna nadal wynosi 1,50%. W związku z pojawieniem się oczekiwanej od dawna inflacji inwestorzy bacznie wsłuchiwali się w słowa wypowiedziane przez prezesa NBP Adama Glapińskiego na konferencji po ogłoszeniu decyzji przez RPP.  Oczekiwano na ewentualną zapowiedź dotyczącą zmiany dotychczasowej polityki monetarnej, czyli podwyżek stóp procentowych w 2017 roku. Rynek obecnie nie zakładał podwyżki stóp procentowych w bieżącym roku, natomiast o ewentualnych podwyżkach mówiono w kontekście 2018 roku. Prezes NBP Glapiński zapowiedział, że nie widzi podstaw do podwyżek stóp procentowych w bieżącym roku. Zwrócił uwagę, że obecny wzrost inflacji spowodowany jest wzrostem cen surowców na rynkach światowych, między innymi ropy naftowej. Stwierdził także, że dynamika cen w najbliższych miesiącach ma pozostać umiarkowana.

Głównym wydarzeniem wczorajszego dnia była długo oczekiwana konferencja prasowa prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych, czyli Donalda Trumpa. Było to pierwsze publiczne wystąpienie Trumpa po wyborze na prezydenta. Na rynkach zapanowała niepewność dotycząca słów wypowiedzianych przez Trumpa. Jego dotychczasowe deklaracje dotyczące między innymi polityki fiskalnej umocniły amerykańskiego dolara. Trump zapowiedział obniżenie podatków i wzrost wydatków, efektem takiego działania byłby wzrost inflacji. Jednak wczorajsze wystąpienie rozczarowało inwestorów, ponieważ prezydent-elekt nie odniósł się do wcześniejszych zapowiedzi. Swoją wypowiedź ograniczył tylko do zdementowania plotek dotyczących jakoby Rosjanie posiadali materiały kompromitujące prezydenta. Skrytykował koncerny farmaceutyczne za zbyt wysokie ceny leków oraz pochwalił koncerny motoryzacyjne za inwestowanie w USA. W trakcie trwania konferencji Trumpa na parze walutowej EUR/USD zanotowano wzrosty. Kurs wzrósł z 1,0471 do 1,0621. O godzinie 8.00 kurs głównej pary walutowej wynosi 1,0630. Mimo wczorajszych wzrostów EUR/USD pozostaje w szerokiej konsolidacji. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,0653. W wyniku osłabienia się dolara względem euro zyskał złoty. Kurs USD/PLN na zamknięciu dnia wyniósł 4,1194. Maksymalne wartości kursu w tym dniu sięgały poziomu 4,1786. O poranku kurs tej pary walutowej wynosi około 4,11. Najbliższe wsparcie stanowi kurs blisko poziomu 4,10.

Bardzo dobrze wypadł wczorajszy odczyt produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii. Produkcja przemysłowa wzrosła o 2,1% m/m (prognoza 0,7%) oraz 2% r/r (prognoza 0,6%). Dane spowodowały chwilowy wzrost wartości funta. W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym poznamy szacunki rocznej dynamiki PKB dla Niemiec za 2016 rok, produkcję przemysłową ze Strefy Euro oraz protokół z posiedzenia EBC. Ze Stanów Zjednoczonych napłyną informacje dotyczące tygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Kalendarz wydarzeń na dziś mogących mieć wpływ na kursy walut

10:00 Niemcy Szacunki rocznej dynamiki PKB (r/r) 2016; prognoza: 1,8%; poprzednio: 1,7%
11:00 Strefa Euro Produkcja przemysłowa listopad
Produkcja przemysłowa s.a. (m/m) listopad; prognoza: 0,5%; poprzednio: -0,1%
Produkcja przemysłowa w.d.a. (r/r) listopad; prognoza: 1,6%; poprzednio: 0,6%
13:30 Strefa Euro Protokół z posiedzenia ECB grudzień
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych tydzień; prognoza: 266 tys.; poprzednio: 235 tys.

Udostępnij post