Słabsze dane z USA

Najważniejszym odczytem makroekonomicznym minionego tygodnia były piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym okazała się niższa niż zakładana prognoza. Według amerykańskiego raportu w grudniu przybyło 156 tys. nowych miejsc pracy (prognoza 177 tys.). Zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym wyniosła 144 tys. (prognoza zakładała przyrost 170 tys. nowych miejsc pracy). Stopa bezrobocia pozostała na nie zmienionym poziomie i wyniosła 4,7%. Główna para walutowa EUR/USD zareagowała chwilowym wzrostem na te dane. Ostatecznie EUR/USD w tym dniu zanotował spadek. W dniu dzisiejszym kurs tej pary walutowej oscyluje w granicach 1,0530-40.

Złoty od początku roku zaczął zyskiwać w stosunku do EUR, USD, CHF i GBP. W przypadku pary walutowej EUR/PLN przełamanie wsparcia na poziomie 4,40 skutkowało zejściem kursu nawet w okolice 4,35. Funt potaniał od początku roku o około 10 groszy, frank szwajcarski o około 6 groszy, natomiast dolar amerykański o około 11 groszy. W dniu dzisiejszym obserwujemy odreagowanie spadków na złotym, czyli kursy walut obcych związane ze złotówką rosną. O poranku kurs pary walutowej EUR/PLN wynosi 4,3670, USD/PLN 4,1450, GBP/PLN 5,0490 natomiast CHF/PLN około 4,07. Istotną datą dla polskiej waluty może okazać się data 13 stycznia, bowiem w tym dniu opublikowane zostaną rewizje ratingów dla Polski ze strony Fitch oraz Moody’s. Rynek obecnie zakłada, że agencje ratingowe nie zdecydują się na jego obniżkę.

Z dzisiejszych danych makroekonomicznych poznamy produkcję przemysłową i bilans handlu zagranicznego z Niemiec. Ze Szwajcarii poznamy wyniki sprzedaży detalicznej, natomiast z Wielkiej Brytanii zostanie zaprezentowany indeks cen nieruchomości Halifax. Po południu wypowiedzą się przedstawiciele FED: Rosengren, Lockhart i Evans. W środę RPP określi stopy procentowe w Polsce, produkcję przemysłową z Wielkiej Brytanii. W czwartek poznamy wyniki produkcji przemysłowej Strefy Euro i protokół EBC, w piątek natomiast sprzedaż detaliczną z USA oraz indeks Uniwersytetu Michigan.

Kalendarz wydarzeń na dziś mogących mieć wpływ na kursy walut

08:00 Niemcy Produkcja przemysłowa listopad
Produkcja przemysłowa s.a. (m/m) listopad; prognoza: 0,7%; poprzednio: 0,5%
Produkcja przemysłowa n.s.a. (r/r) listopad; poprzednio -5,3%
Produkcja przemysłowa w.d.a. (r/r) listopad; prognoza: 1,9%; poprzednio: 1,6%
09:15 Szwajcaria Sprzedaż detaliczna listopad
Sprzedaż detaliczna s.a. (m/m) listopad; poprzednio: 1,2%
Sprzedaż detaliczna w.d.a. (r/r) listopad; prognoza: 0,4%; poprzednio: -0,7%
09:30 Wlk. Brytania Indeks cen nieruchomości – Halifax (m/m) grudzień; prognoza: 0,2%; poprzednio: 0,2%
15:00 USA Wystąpienie szefa Fed z Bostonu (Eric Rosengren)
18:40 USA Wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Dennis Lockhart)
19:00 USA Wystąpienie szefa Fed z Chicago (Charles Evans)

Udostępnij post