Czy dolar będzie po 3,50 zł? Dziś decyzja FED.

Jak na razie rok 2018 jest bardzo dobry dla dolara, co potwierdza wynik indeksu tej waluty, z którego stopa zwrotu w sierpniu przekroczyła 7%. Obecnie dolar nadal jest jedną z najsilniejszych walut w tym roku, niemniej od połowy sierpnia widzimy odwrócenie się tej tendencji. Pozostaje zatem pytanie, czy dzisiejsza decyzja Rezerwy Federalnej pomoże, czy zaszkodzi dolarowi?

Z dużą dozą pewności możemy stwierdzić, że FED dokona dzisiaj ósmej podwyżki stóp w tym cyklu z poziomu 2% do 2.25%. To jednak nie koniecznie musi pomóc dolarowi, gdyż taka decyzja jest już wyceniona przez inwestorów praktycznie w 100%. Co więcej rynek w ponad 80% wycenił już kolejną podwyżkę, która na nastąpić na posiedzeniu 18 grudnia (do poziomu 2.5%). Potwierdza to poniższy wykres, który pokazuje prawdopodobieństwo podwyżki stóp na grudniowym posiedzeniu implikowane na podstawie kontraktów na stopę procentową.

Rynek zdyskontował już prawie w całości możliwość kolejnej podwyżki stóp w grudniu (źródło: cmegroup.com)

Skoro zatem inwestorzy uwzględnili w cenie dolara dzisiejszą podwyżkę to czy dolar ma jeszcze szansę umocnić się po dzisiejszym posiedzeniu Rezerwy Federalnej? Otóż miejsca na pozytywne zaskoczenie jest niewiele i niestety więcej przestrzeni pozostało na rozczarowanie, bowiem FED poniósł swoje prognozy dotyczące projekcji makroekonomicznych oraz trajektorii stóp procentowych, co rynek uwzględnił już w cenach. Co więcej ostatnie dane na temat inflacji nieco rozczarowały i w tej sytuacji jedynie poprzednie dane z raportu z rynku pracy nt. dynamiki płac (2.9% r/r) mogą tutaj skłonić członków FED do bardziej jastrzębiego stanowiska. Inwestorzy zatem skupią się na tym, czy zmieniły się projekcje trajektorii stóp procentowych na plus (do tego użyją tzw. wykresu kropkowego, który pokazuje przewidywania poszczególnych członków, co do poziomu stóp na koniec danego roku), ale także to jaką retorykę zaprezentuje przewodniczący Rezerwy Jerome Powell. Niewiele zatem pozostało czynników, które mogłyby spowodować dalszą aktywność dolarowych byków – najbardziej przekonujący dla nich może być fakt, że dolar po ostatniej fali osłabienia jest nieco atrakcyjniejszy do kupna. Tymczasem wydaje się, że dzisiaj pomimo oczekiwanej podwyżki stóp, dolar może osłabiać się dalej z powodu braku czynników popytowych. Decyzja nastąpi o godzinie 20:00, natomiast konferencja prasowa rozpocznie się o 20:30. Spójrzmy na wykres USDPLN:

Scenariusz optymistyczny zakłada, że obecne wsparcie na 3,84 (potwierdzone przez zniesienie 38,2%) zostanie wybronione i kurs zacznie od tego momentu rosnąć, jednak bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz spadkowy sprowadzający w kolejnych miesiącach kurs w okolice równości fal spadkowych (korekta ABC z równością odcinków A i C) przy cenie 3,54. To natomiast będzie ważne wsparcie dla dolara, który z tego miejsca ponownie może wkroczyć w trend wzrostowy.

Udostępnij post