Po świątecznym marazmie dzisiaj otrzymamy odczyty indeksów PMI z gospodarek

W zeszłym tygodniu aktywność inwestorów, ze względu na okres świąteczny, była niższa. Złoty w ostatnim okresie dosyć dobrze radził sobie w stosunku do głównych walut. Wpływ na to miało między innymi częściowe oddalenie widma wojny handlowej – kolejne kraje bowiem liczą negocjację indywidualnych warunków dotyczące ceł. W zeszły czwartek opublikowano ponadto protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, który potwierdza chęć utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie, w najbliższej przyszłości. W dniu wczorajszym otrzymaliśmy z kolei aktualne odczyty PMI z poszczególnych gospodarek. Marcowy odczyt z  Chin był nieco gorszy od prognozy, podobnie zresztą jak amerykański (55,6 wobec oczekiwanego 55,7). Zza oceanu otrzymaliśmy również raport ISM dla przemysłu (za marzec wyniósł 59,3). Indeks cen płacowych wyniósł 78,1, zaś indeks zatrudnienia 57,3.

Dzisiaj od rana obserwujemy póki co niewielką zmienność na złotym. EURPLN mierzy się z poziomem 4,20. Przez ostatnie dni obserwowaliśmy odreagowanie ostatnich wzrostów na tej parze walutowej. Ostatni tydzień był dobry dla CHFPLN. Frank szwajcarski w zeszłym tygodniu zszedł na poziomy z początku lutego. Obecnie kurs znajduje się poniżej 3,58. Niewielkie spadki notuje dzisiaj USDPLN. Na chwilę obecną zatrzymał się w okolicach 3,41. Minimalnie spadają również notowania funta brytyjskiego w stosunku do złotego. Kurs GBPPLN jest na poziomie 4,80.

W dniu dzisiejszym w kalendarzu makroekonomicznym znajdują się kolejne odczyty indeksów PMI z gospodarek i to na nie inwestorzy będą zwracać uwagę. Poznamy odczyty m.in. z Węgier, Polski, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz ze strefy euro. Oprócz tego istotne będą finalne odczyty PKB za IV kwartał z Czech oraz inflacja IPPI z Rumunii.

Udostępnij post