Osłabienie funta

Funt zarówno wczoraj jak i dzisiaj o poranku traci na wartości do większości walut. Wpływ na takie zachowanie brytyjskiej waluty miał niedzielny wywiad udzielony przez premier Theresę May dla stacji telewizyjnej Sky News. May stwierdziła, że niezależność i kontrola granic będą kluczowe, nawet za cenę pogorszenia relacji, czy możliwości handlowych. Może to oznaczać, że Wielka Brytania po Brexicie może stracić dostęp do unijnego rynku. Twardy Brexit, czyli całkowite rozdzielenie Wielkiej Brytanii od Unii Europejskiej może doprowadzić do dalszej przeceny funta i zarazem wspierać brytyjskich eksporterów. Może także wpłynąć na utrzymanie przez Bank Anglii stóp procentowych na niskim poziomie przez dłuższy okres czasu. May zapowiedziała przedstawienie szczegółów strategii Brexitu w najbliższych tygodniach. Temat Brexitu będzie głównym wyznacznikiem notowań funta w 20017 roku. Planowanie uruchomienie tego procesu ma rozpocząć się w marcu tego roku. Funt w relacji do złotówki wyceniany jest obecnie na poziomie 5,02. Osłabienie się funta do złotówki obserwujemy od początku roku a brytyjska waluta jest najsłabsza względem złotego od listopada zeszłego roku. Sytuacja na wykresie GBP/PLN wskazuje na wsparcie na poziomie 5 zł. Przekroczenie tej wartości może spowodować dalsze osłabienie funta.

Produkcja przemysłowa w Niemczech w listopadzie wzrosła o 0,4% m/m, w skali roku wzrosła o 3,2% (dane nie wyrównane sezonowo). Dynamicznie rośnie eksport i import w gospodarce niemieckiej. Stopa bezrobocia w całej Strefie Euro nie zmieniała się i wyniosła 9,8%. W tym tygodniu uwaga krajowych inwestorów będzie się koncentrować na wtorkowo-środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Szczególnie istotny będzie wydźwięk komunikatu Rady po posiedzeniu. W piątek poznamy istotne dla naszego kraju dane makroekonomiczne czyli inflację, bilans płatniczy i podaż pieniądza oraz rating polskiego długu ogłoszony przez agencję Fitch i Moody’s. Początek nowego tygodnia przyniósł korektę ostatniego umocnienia złotówki względem zagranicznych walut.

W dzisiejszym dniu nie ma istotnych publikacji danych makroekonomicznych. Poznamy produkcję przemysłową za listopad we Francji oraz Szwecji, inflację konsumencką z Czech oraz pozwolenie na budowę domów z Kanady. Z USA napłyną dane dotyczące zapasów hurtowników oraz tygodniową zmianę zapasów paliw.

Udostępnij post