Dane z polskiej gospodarki nie wspierają złotego

Od początku tygodnia obserwujemy presję podażową na złotym, w stosunku do głównych walut. Powodem takiego stanu rzeczy jest podwyższone ryzyko na rynkach, spowodowane nałożeniem ceł przez USA na chińskie towary oraz zapowiedź działań odwetowych ze strony Chin. Naszej walucie nie pomogły wczoraj dobre dane z polskiej gospodarki. Produkcja budowlano-przemysłowa urosła w ujęciu rocznym aż o 20,8%, podczas gdy inwestorzy zakładali wzrost o 17,8%. Majowe odczyty produkcji przemysłowej również pozytywnie zaskoczyły – wynik 5,4% r/r okazał się o 1,9 p.p lepszy niż prognozowano. Mimo wszystko nie zahamowało to spadków złotego w stosunku do głównych walut.

W dniu dzisiejszym obserwujemy kontynuację wzrostów EURPLN. Obecnie kurs zbliża się do 4,31, aczkolwiek w ciągu wczorajszego dnia poziom ten został przekroczony. Kurs USDPLN wynosi nieco ponad 3,72. CHFPLN po wczorajszym wejściu powyżej 3,74, w dniu dzisiejszym ponownie stara się przebić ten poziom. GBPPLN w dniu wczorajszym spadł poniżej 4,90, aczkolwiek w trakcie porannego handlu zbliża się do tego poziomu.

W dniu dzisiejszym w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na publiczne wystąpienia szefów banków centralnych, m.in. Jerome Powell (FED), Haruhiko Kuroda (Bank of Japan), Mario Draghi (EBC). Oprócz tego poznamy majową sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA.

Udostępnij post