Spot Trejdoo

Zapraszamy do zapoznania się z jedną z produkcji wideo - wymiana walut w internecie bez spreadu. Dlaczego warto? Bo spread is dead :)

Kontakt dla mediów

Masz pytanie?

Kontakt dla mediów:

Marta Scheibe
marta.scheibe@igoriatrade.com
Tel.: +48 881 202 804

Jak skutecznie zabezpieczyć transakcję finansową?

Na łamach serwisu Inwestycje.pl ukazał się artykuł ekspercki autorstwa Wojciecha Kulińskiego na temat zabezpieczania transakcji za pomocą rachunku powierniczego escrow. Zapraszamy do lektury.

Mimo iż rynek usług finansowych w Polsce dynamicznie rośnie, bolączką przedsiębiorców pozostaje wiarygodne zabezpieczenie transakcji. Problem dotyczy tak handlu, jak i usług. Zarówno firm działających na krajowym rynku, jak też skupionych na eksporcie i imporcie.

Chodzi o gwarancję finansowania przedsięwzięcia, zwłaszcza jeśli strony nie mają doświadczeń we wspólnym biznesie albo działają na różnych, obcych sobie rynkach. Intuicyjnie wydawałoby się, że idealne narzędzie stanowi escrow, które na innych rynkach jest niezwykle popularne i stanowi znakomity mechanizm zabezpieszczania wszelkiego rodzaju transakcji.

Instytucja escrow powstała już w latach 30. XX w. w USA i polega na zabezpieczeniu środków przeznaczonych do finansowania przedsięwzięcia, na rachunku powierniczym. Rachunek ten daje możliwość prowadzenia rozliczeń przez strony, które są partnerami handlowymi, i odbywają się na odległość, na przykład – handlujące ze sobą firmy mieszczą się w różnych krajach, a nawet na różnych kontynentach.

W Polsce escrow wciąż jednak nie zyskało na popularności, choć oferują je niektóre z banków (w trzech formach: escrow, akredytywa bankowa i inkaso), a także biura notarialne. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na skomplikowaną i czasochłonną procedurę, konieczność wizyt w biurze banku czy u notariusza. Statystki wskazują, że escrow stanowi nieznaczną część usług prowadzonych przez te instytucje.

Zupełnie inaczej, jeśli przedsiębiorcom da się do ręki nowoczesne narzędzie, obsługiwane w prosty sposób i to za pośrednictwem internetu. Podobnie było przecież jeszcze kilka lat temu z rachunkami bankowymi. Ich obsługa w internecie daje konsumentom oszczędność czasu i wgląd we własne finanse. Ze względu na specyfikę – obsługę online – rachunki internetowe są z reguły sporo tańsze, niż te tradycyjne. Z escrow jest podobnie. Wydaje się, że potencjał jej jest ogromny, chociażby z uwagi na coraz większą liczbę transakcji biznesowych prowadzonych w obrocie międzynarodowym, a także nacisk, jaki przedsiębiorcy kładą na oszczędność czasu i koszty.

Autor: Wojciech Kuliński, Prezes Zarządu Igoria Trade

Copyright © 2016 Igoria Trade S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.