Dziwna sytuacja na złotym

Powrót

Czwartek, 19 lutego 2015 r.

Kursy walut z godziny: 9:58

 • Kupno:Sprzedaż:
 • EUR/PLN

  4,1725

  4,1919

 • CHF/PLN

  3,8900

  3,8999

 • GBP/PLN

  5,6355

  5,6749

 • USD/PLN

  3,6586

  3,6679

 • DKK/PLN

  0,5591

  0,5629

 • SEK/PLN

  0,4355

  0,4395

 • NOK/PLN

  0,4843

  0,4879

Najważniejsze informacje z rynku walutowego


Dziwna sytuacja na złotym


Pod koniec tygodnia złoty odrabia straty po słabszym jego początku. GBP/PLN osiągnął wczoraj maksimum obecnego tygodnia na poziomie 5,7000. Przedział 5,7000-5,7100 stanowi bardzo silny opór i od ostatniego tygodnia stycznia kurs podchodzi do tych poziomów i odbija się w dół. Wczorajszy skok wartości funta był spowodowany w miarę dobrymi dany z rynku pracy w UK, do tego GBP znacząco umocnił się do EUR. Ten sentyment trwał dosyć krótko i kurs dzisiaj spada w okolice wsparcia 5,6450. Z technicznego punktu widzenia powinniśmy dzisiaj zobaczyć odbicie od tego poziomu i ponowna próba ataku na 5,7000.
Zastanawiające jest zachowanie złotego w tym tygodniu. Nie mamy znacznego osłabienia narodowej waluty, chociaż zbliża się marcowe posiedzenie RPP i prawdopodobna obniżka stóp procentowych. W przypadku poprzednich obniżek, rynek dyskontował to wydarzenie o wiele wcześniej i 2-3 tygodnie przed decyzją złoty zaczynał się osłabiać. Obecnie sytuacja wygląda trochę inaczej. Złoty w miarę dobrze się trzyma. W stosunku do euro jest poniżej 4,2000 a do dolara poniżej 3,7000. Można to wytłumaczyć na dwa sposoby. Po pierwsze rynek może nie wierzyć w obniżkę stop procentowych w Polsce, albo nawet jeżeli RPP obniży stopy to będą one i tak wyższe, niż w innych krajach europejskich, dlatego dalej będzie opłacało się trzymać złotego. Po drugie euro do dolara zyskuje w bieżącym tygodniu, co sprzyja osłabieniu dolara do złotego, a także powstrzymuje wzrost EUR/PLN, ponieważ ta sytuacja jest oznaką większego napływu kapitału do Europy, który to też może być lokowany w naszej narodowej walucie. Jest to trochę dziwna sytuacja, ze względu na to co dzieje się w Grecji, jednak ostatnia informacja z FED z USA poddaje pod wątpliwość szybką podwyżkę stóp procentowych i to może być przyczyną odpływu kapitału.


Kalendarz wydarzeń na dziś mogących mieć wpływ na kursy walut


12:00 - Wlk. Brytania - Wskaźnik zamówień wg CBI, luty - prognoza 7, poprzedni odczyt 4.
13:30 - Strefa Euro - Protokół z posiedzenia ECB, styczeń.
14:30 - USA - Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, tydzień - prognoza 293 tys., poprzedni odczyt 304 tys.
16:00 - USA - Indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board, styczeń - prognoza 0,3%, poprzedni odczyt 0,5%.
16:00 - USA - Indeks Fed z Filadelfii, luty - prognoza 9,3, poprzedni odczyt 6,3.

Niniejszy materiał przygotowany przez Igoria Trade S.A. ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty ani rekomendacji zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, produktu lub towaru. Niniejszy materiał nie stanowi porady inwestycyjnej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja lub strategia jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Dane prezentowane w niniejszym materiale zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez Igoria Trade S.A. za wiarygodne, jednakże Igoria Trade S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i kompletności. Interpretacja wykresu jest subiektywną oceną analityka dotyczącą oceny technicznej wykresu. Wykres przygotowano za pomocą programu Microsoft Office. Źródłem danych są: Trejdoo.com, prasa finansowa lub internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Użytkownicy korzystający z niniejszego materiału nie mogą zrezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych okoliczności aniżeli te, które zostały wskazane w niniejszym materiale. Igoria Trade S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody Igoria Trade S.A. jest zabronione.

Powrót

Copyright © 2016 Igoria Trade S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.