Ropa tanieje, a co z walutami?

Powrót

Piątek, 28 listopada 2014 r.

Kursy walut z godziny: Piątek, 28 listopada 2014 r.

 • Kupno:Sprzedaż:
 • EUR/PLN

  4,1740

  4,1840

 • CHF/PLN

  3,4800

  3,4869

 • GBP/PLN

  5,2551

  5,2897

 • USD/PLN

  3,3551

  3,3620

 • DKK/PLN

  0,5593

  0,5629

 • SEK/PLN

  0,4485

  0,4519

 • NOK/PLN

  0,4801

  0,4819

Najważniejsze informacje z rynku walutowego


Ropa tanieje, a co z walutami?


Jednym z bardzo ważnych wydarzeń na rynku było wczorajsze posiedzenie OPEC, czyli Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową. Posiedzenie odbyło się w Wiedniu, a decyzją było pozostawienie wolumenu wydobycia ropy naftowej na 30 mln baryłek dziennie. To spowoduje jeszcze większą przecenę na rynku ropy, ponieważ ostatnio zmniejszył się na nią popyt. Ograniczenie wydobycia spowodowałoby wzrost tej ceny, poprzez zmniejszenie podaży. Jednak OPEC nie do końca chce windować cenę ropy w górę, argumentując to tym, że tańszy surowiec może przyspieszyć wzrost gospodarczy, a to jest bardzo dobra wiadomość dla krajów europejskich, które mają zmniejszoną dynamikę PKB oraz swojego budżetu nie opierają na ropie naftowej. Jaki to ma wpływ na waluty? Przede wszystkim widzimy jak tanieje korona norweska od początku tygodnia. Cena ropy naftowej ma silny wpływ na norweską walutę. Dlatego niektórzy specjaliści prognozują, że jeżeli OPEC dalej będzie utrzymywał poziom wydobycia na poziomie 30 mln baryłek dziennie, to ropa może spaść na wiosnę do poziomu 35 USD za baryłkę, a obecnie jest w okolicach 72 USD. Gospodarka kanadyjska także nie najlepiej reaguje na tę decyzję, dlatego CAD/PLN spada od 23 listopada z poziomu 3,0220 do obecnego 2,9530. Jednak najbardziej medialna w tym całym wydarzeniu jest pogrążona w coraz większym kryzysie Rosja. USD/RUB bije kolejny rekord i dochodzi do poziomu 49,75, a RUB/PLN spada poniżej 0,0700 i obecnie znajduje się w okolicach 0,0680.
Jeżeli ropa naftowa dalej będzie tanieć, to CAD, RUB, NOK też będą się osłabiać, dlatego warto monitorować sytuacje na rynku ropy w kontekście rozliczeń w tych walutach.


Kalendarz wydarzeń na dziś mogących mieć wpływ na kursy walut


10:00 - Polska - Produkt Krajowy Brutto, fin. III kw.
PKB s.a., fin. (k/k) - prognoza 0,9%, poprzedni odczyt 0,7%.
PKB n.s.a., fin. (r/r) - prognoza 3,3%, poprzedni odczyt 3,5%.
PKB s.a., fin. (r/r) - prognoza 3,4%, poprzedni odczyt 3,4%.
11:00 - Strefa Euro - Stopa bezrobocia, październik - prognoza 11,5%, poprzedni odczyt 11,5%.
11:00 - Strefa Euro - Inflacja HICP - dane szacunkowe (r/r), listopad - prognoza 0,3%, poprzedni odczyt 0,4%.

Niniejszy materiał przygotowany przez Igoria Trade S.A. ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty ani rekomendacji zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, produktu lub towaru. Niniejszy materiał nie stanowi porady inwestycyjnej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja lub strategia jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Dane prezentowane w niniejszym materiale zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez Igoria Trade S.A. za wiarygodne, jednakże Igoria Trade S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i kompletności. Interpretacja wykresu jest subiektywną oceną analityka dotyczącą oceny technicznej wykresu. Wykres przygotowano za pomocą programu Microsoft Office. Źródłem danych są: Trejdoo.com, prasa finansowa lub internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Użytkownicy korzystający z niniejszego materiału nie mogą zrezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych okoliczności aniżeli te, które zostały wskazane w niniejszym materiale. Igoria Trade S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody Igoria Trade S.A. jest zabronione.

Powrót

Copyright © 2016 Igoria Trade S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.