Korona norweska a spadek cen ropy

Powrót

Środa, 10 grudnia 2014 r.

Kursy walut z godziny: Środa, 10 grudnia 2014 r.

 • Kupno:Sprzedaż:
 • EUR/PLN

  4,1508

  4,1678

 • CHF/PLN

  3,4660

  3,4669

 • GBP/PLN

  5,2551

  5,2898

 • USD/PLN

  3,3600

  3,3655

 • DKK/PLN

  0,5571

  0,5599

 • SEK/PLN

  0,4441

  0,4487

 • NOK/PLN

  0,4691

  0,4725

Najważniejsze informacje z rynku walutowego


Korona norweska a spadek cen ropy


Od kilku dni widzimy NOK/PLN na najniższych poziomach od 2009 roku. Załamanie kursu spowodowane jest przeceną na rynku ropy naftowej, którą widzimy od kilkunastu dni. Premier Norwegii, Erna Solberg, uspokaja, że Norwegia wciąż zalicza wzrost gospodarczy co roku. Jednak kryzys na rynku ropy jest odczuwalny. Jak podaje Bloomberg.com, norweski przemysł naftowy stracił około 10 000 miejsc pracy, włączając w to wykonawców. Stąd też wynika obniżenie prognozy wzrostu PKB w Norwegii z 2,1% do 1%. Prezes banku centralnego Norwegii, Oeystein Olsen powiedział w ostatnim miesiącu, że "czarne chmury" wiszą nad dalszym rozwojem przemysłu naftowego. Co prawda największy bank Norwegii DNB ASA prognozuje wzrost cen ropy z obecnego poziomu 65$ do 80$ w przyszłym roku, jednak to jest tylko prognoza, która nie zawsze musi się sprawdzić. Spadki na rynku ropy mogą spowodować spadek w dochodach o 70 mld koron norweskich - twierdzi norweski minister finansów Siv Jensen, powołując się na prognozę rządu z października. NOK/PLN nie będzie miał w najbliższym okresie dobrych dni, a naszym zdaniem kurs może nawet spaść do poziomu 0,4600, w szczególności wtedy, kiedy urzędy statystyczne w Norwegii pokażą jakie straty odniosła norweska gospodarka na tym kryzysie.
Dzisiaj na rynku również prognozujemy spokojny dzień. Większe wahania możemy zobaczyć na USD/PLN, ponieważ mamy dwie publikacje, które rynek lubi wykorzystać do zwiększenia wahań.


Kalendarz wydarzeń na dziś mogących mieć wpływ na kursy walut


13:00 - USA - Wnioski o kredyt hipoteczny, tydzień - poprzedni odczyt -7,3%.
20:00 - USA - Budżet federalny (USD), listopad - prognoza -72,5 mld, poprzedni odczyt -121,7 mld.

Niniejszy materiał przygotowany przez Igoria Trade S.A. ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty ani rekomendacji zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, produktu lub towaru. Niniejszy materiał nie stanowi porady inwestycyjnej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja lub strategia jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Dane prezentowane w niniejszym materiale zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez Igoria Trade S.A. za wiarygodne, jednakże Igoria Trade S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i kompletności. Interpretacja wykresu jest subiektywną oceną analityka dotyczącą oceny technicznej wykresu. Wykres przygotowano za pomocą programu Microsoft Office. Źródłem danych są: Trejdoo.com, prasa finansowa lub internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Użytkownicy korzystający z niniejszego materiału nie mogą zrezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych okoliczności aniżeli te, które zostały wskazane w niniejszym materiale. Igoria Trade S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody Igoria Trade S.A. jest zabronione.

Powrót

Copyright © 2016 Igoria Trade S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.