SNB tnie stopy, CHF/PLN spada

Powrót

Czwartek, 18 grudnia 2014 r.

Kursy walut z godziny: Czwartek, 18 grudnia 2014 r.

 • Kupno:Sprzedaż:
 • EUR/PLN

  4,2143

  4,2298

 • CHF/PLN

  3,5090

  3,5155

 • GBP/PLN

  5,3301

  5,3490

 • USD/PLN

  3,4201

  3,4300

 • DKK/PLN

  0,5651

  0,5709

 • SEK/PLN

  0,4453

  0,4487

 • NOK/PLN

  0,4581

  0,4615

Najważniejsze informacje z rynku walutowego


SNB tnie stopy, CHF/PLN spada


Osoby spłacające kredyt we frankach dostali dzisiaj nadzieję od SNB. Swiss National Bank niespodziewanie wprowadził ujemne stopy procentowe w Szwajcarii na poziomie -0,25%. W uzasadnieniu podaje, że duży napływ kapitału do Szwajcarii za bardzo umacnia tamtejszą walutę, co może źle wpływać na gospodarkę. Poziom stóp procentowych ma zniechęcić do lokowania tam kapitału. Jest to ogromne zaskoczenie dla rynku. W czwartek tydzień temu SNB pozostawił stopy na niezmienionym poziomie i przekazał informację, że będzie bronił poziomu 1,2000 na EUR/CHF. Po tamtych informacjach niespodziewanie frank się umocnił i kurs euro do franka spadł poniżej 1,2010. Prawdopodobnie ta niespodziewana reakcja rynku spowodowała, że ujemne stopy zostały dziś wprowadzone. Drugim uzasadnieniem tej decyzji może być obecna sytuacja na rynku. Rosja ma bardzo duże kłopoty z rublem i sytuacja jest bardzo podobna do tej, kiedy bankrutowała w 1998 roku, więc inwestorzy będą szukali bezpiecznej przystani kierując swój kapitał do Szwajcarii. CHF/PLN spadł po tej decyzji o ponad 2 grosze. Tak ciekawego i pełnego zmienności tygodnia na rynku nie mieliśmy od bardzo dawna.
Wczoraj wieczorem odbyło się posiedzenie FOMC w USA. Na konferencji prasowej Janet L. Yellen coraz odważniej mówiła o podwyżce stóp procentowych w USA, a największe banki prognozują, że stanie to się do czerwca 2015 roku. W przyszłym roku analitycy prognozują dwie podwyżki stóp procentowych w USA. Na słowa szefowej FED rynek zareagował bardzo pozytywnie i dolar zaczął się umacniać. USD/PLN przebił poziom 3,4400, który był najwyższym odczytem od lipca 2012 roku. Dziś rano kurs już spadł pod 3,4300, ale widać ogromną siłę amerykańskiej waluty, więc jeżeli w przyszłym roku zobaczymy poziom 3,5000, to nie będzie to dla nas zaskoczeniem.


Kalendarz wydarzeń na dziś mogących mieć wpływ na kursy walut


10:30 - Wlk. Brytania - Wyniki sprzedaży detalicznej, listopad.
Sprzedaż detaliczna (r/r) - prognoza 4,4%. poprzedni odczyt 4,3%.
14:30 - USA - Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, tydzień - prognoza 295 tys., poprzedni odczyt 294 tys.
15:45 - USA - Indeks PMI dla usług, wst., grudzień - prognoza 57, poprzedni odczyt 56,1.
16:00 - USA - Indeks Fed z Filadelfii, grudzień - prognoza 27, poprzedni odczyt 40,8.

Niniejszy materiał przygotowany przez Igoria Trade S.A. ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty ani rekomendacji zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, produktu lub towaru. Niniejszy materiał nie stanowi porady inwestycyjnej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja lub strategia jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Dane prezentowane w niniejszym materiale zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez Igoria Trade S.A. za wiarygodne, jednakże Igoria Trade S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i kompletności. Interpretacja wykresu jest subiektywną oceną analityka dotyczącą oceny technicznej wykresu. Wykres przygotowano za pomocą programu Microsoft Office. Źródłem danych są: Trejdoo.com, prasa finansowa lub internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Użytkownicy korzystający z niniejszego materiału nie mogą zrezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych okoliczności aniżeli te, które zostały wskazane w niniejszym materiale. Igoria Trade S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody Igoria Trade S.A. jest zabronione.

Powrót

Copyright © 2016 Igoria Trade S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.