Stopy procentowe w Polsce nie zostaną obniżone

Powrót

Środa, 28 maja 2014 r.

Aktualne kursy walut

 • Kupno:Sprzedaż:
 • EUR/PLN

  4,1620

  4,1767

 • CHF/PLN

  3,4100

  3,4169

 • GBP/PLN

  5,1201

  5,1399

 • USD/PLN

  3,0550

  3,0580

 • DKK/PLN

  0,5579

  0,5589

 • SEK/PLN

  0,4605

  0,4627

 • NOK/PLN

  0,5127

  0,5139

z godziny: 10:29

Najważniejsze informacje z rynku walutowego


Stopy procentowe w Polsce nie zostaną obniżone


Wczoraj złoty umocnił się do głównych europejskich walut. Na początku dnia złoty się osłabiał, a zaczynał odrabiać straty po godzinie 12. CHF/PLN wyraźnie stracił w drugiej części dnia i kurs kupna na naszej platformie był już poniżej 3,41. Dzisiaj o godzinie 7.45 był odczyt PKB dla Szwajcarii i w pierwszym kwartale 2014 roku osiągnął poziom 0,5%. Są to dane gorsze od prognoz, ale mimo to rano frank zdrożał w odniesieniu do tego co widzieliśmy wczoraj wieczorem. Jednak jest dzisiaj szansa na umocnienie się złotego do franka, ale rano frank najprawdopodobniej będzie się umacniał ze względu na nie najgorsze dane oraz wskaźniki techniczne, które pokazują, że może on jeszcze trochę wzrosnąć. Euro wczoraj także osłabiło się w relacji do złotego. Cały czas ekonomiści wypowiadają się na temat słabej inflacji w Strefie Euro, co nie pozwala europejskiej walucie znacznie się umocnić, mimo zapewnień prezesa Mario Draghiego, że ECB posiada środki do walki z niską inflacją. Na funcie także możemy się spodziewać dalszego osłabienia. Wczoraj odbił się on od poziomu 5,1400 i teraz kieruje się w stronę kursu 5,1100 na sprzedaż waluty brytyjskiej. Poziom ten jest dołkiem z 23 maja i może być dzisiaj testowany. Jeżeli zostanie on pokonany to może zejść jeszcze 100 punktów niżej do dołków z 11 maja. Dzisiaj o godzinie 12 będzie odczyt wyniku sprzedaży detalicznej wg CBI dla UK, lecz nie należy spodziewać się większego wpływu tych danych na dzisiejsze notowania. Nie ma znaczących sygnałów na umocnienie funta, Bank of England nie chce umocnienia waluty, więc spodziewamy się w niedługim czasie powrotu do okolic 5,08.
Na potwierdzenie powyższych optymistycznych prognoz na umocnienie się złotego należy wspomnieć o wczorajszej wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej prof. Anny Zielińskiej-Głębockiej, która powiedziała, że oczekiwanie na obniżenie stóp procentowych w Polsce jest nierealistyczne, a w Eurolandzie codziennie słyszymy wypowiedzi, że w związku ze słabą inflacja konieczne będzie obniżenie stóp w Strefie Euro. Skoro stopy procentowe w Polsce nie zostaną obniżone, stopa zwrotu z inwestycji będzie wyższa, niż w krajach Strefy Euro, więc coraz więcej inwestorów może wchodzić na nasz rynek z inwestycjami, kupując najpierw naszą walutę, powodując jej umocnienie.


Kalendarz wydarzeń na dziś mogących mieć wpływ na kursy walut.


07:00 - Strefa Euro - Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Yves Mersch).
07:45 - Szwajcaria - Produkt Krajowy Brutto, I kw.
PKB s.a. (k/k) - prognoza 0,6%, poprzedni odczyt 0,2%.
PKB n.s.a. (r/r) - prognoza 1,9%, poprzedni odczyt 1,7%.
08:00 - Niemcy - Ceny importu, kwiecień.
Ceny importu (m/m) - prognoza 0,1%, poprzedni odczyt -0,6%.
Ceny importu (r/r) - prognoza -2,2%, poprzedni odczyt -3,3%.
08:45 - Francja - Wydatki konsumentów (m/m), kwiecień - poprzedni odczyt 0,4%.
08:45 - Francja - Inflacja producencka, kwiecień.
Inflacja PPI (m/m) - poprzedni odczyt -0,4%.
Inflacja PPI (r/r) - poprzedni odczyt -2,0%.
09:00 - Hiszpania - Sprzedaż detaliczna (r/r), kwiecień - prognoza -0,3%, poprzedni odczyt -0,5%.
09:00 - Węgry - Inflacja producencka, kwiecień.
Inflacja PPI (m/m) - poprzedni odczyt -0,6%.
Inflacja PPI (r/r) - poprzedni odczyt -1,9%.
09:00 - Polska - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wg BIEC, maj - poprzedni odczyt 152,5.
09:55 - Niemcy - Stopa bezrobocia s.a., maj - prognoza 6,7%, poprzedni odczyt 6,7%.
10:00 - Strefa Euro - Podaż pieniądza M3 (r/r), kwiecień - prognoza 1,1%, poprzedni odczyt 1,1%.
11:00 - Strefa Euro - Koniunktura gospodarcza, maj.
Indeks nastrojów biznesu - poprzedni odczyt 0,27.
Indeks nastrojów konsumentów - prognoza -7,1, poprzedni odczyt -8,6.
Indeks nastrojów producentów - poprzedni odczyt -3,6.
Indeks nastrojów w gospodarce - prognoza 102,2, poprzedni odczyt 102.
Indeks nastrojów w usługach - poprzedni odczyt 3,5.
12:00 - Wlk. Brytania - Sprzedaż detaliczna wg CBI, maj - prognoza 35, poprzedni odczyt 30.
15:00 - Strefa Euro - Wystąpienie publiczne wiceszefa ECB (Vítor Constâncio).

Niniejszy materiał przygotowany przez Igoria Trade S.A. ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty ani rekomendacji zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, produktu lub towaru. Niniejszy materiał nie stanowi porady inwestycyjnej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja lub strategia jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Dane prezentowane w niniejszym materiale zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez Igoria Trade S.A. za wiarygodne, jednakże Igoria Trade S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i kompletności. Interpretacja wykresu jest subiektywną oceną analityka dotyczącą oceny technicznej wykresu. Wykres przygotowano za pomocą programu Microsoft Office. Źródłem danych są: Trejdoo.com, prasa finansowa lub internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Użytkownicy korzystający z niniejszego materiału nie mogą zrezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych okoliczności aniżeli te, które zostały wskazane w niniejszym materiale. Igoria Trade S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody Igoria Trade S.A. jest zabronione.

Powrót

Copyright © 2016 Igoria Trade S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.