Dzisiaj decyzja BoE oraz ECB w sprawie stóp procentowych.

Powrót

Czwartek, 8 maja 2014 r.

Aktualne kursy walut

 • Kupno:Sprzedaż:
 • EUR/PLN

  4,1800

  4,1950

 • CHF/PLN

  3,4405

  3,4457

 • GBP/PLN

  5,0933

  5,1160

 • USD/PLN

  3,0120

  3,0149

 • DKK/PLN

  0,5591

  0,5643

 • SEK/PLN

  0,4607

  0,4655

 • NOK/PLN

  0,5075

  0,5119

z godziny: 10:42

Najważniejsze informacje z rynku walutowego


Dzisiaj decyzja BoE oraz ECB w sprawie stóp procentowych.


Wczorajszym notowaniom towarzyszyły ważne, aczkolwiek mało sensacyjne dane z rynków. Chronologicznie pierwszym z najważniejszych wydarzeń wczorajszego dnia było posiedzenie RPP, po którym usłyszeliśmy komunikat, że stopy procentowe pozostają bez zmian. Ta decyzja nie zaskoczyła inwestorów, ale pozytywnie zareagował na nią rynek, ponieważ złoty zaczął się umacniać. To była pierwsza fala umocnienia się złotego. Kolejnym wydarzeniem, które pozytywnie wpłynęło na naszą walutę oraz na GPW, była informacja, że Władimir Putin wycofuje wojska spod granic Ukrainy i wzywa "separatystów" na wschodzie Ukrainy, aby odłożyć w czasie referenda zaplanowane w Doniecku i Ługańsku na 11 maja. Po tej informacji giełda rosyjska wzrosła aż o 6%, rubel i hrywna zaczęły się umacniać, a razem z nimi złoty, ponieważ dobrze wiemy, że napięta sytuacja na wschodzie nie sprzyja naszej walucie. Trzecim wydarzeniem, na które czekali inwestorzy z całego świata, było wystąpienie szefowej FED Janet L. Yellen przed Kongresem USA. Po jej wystąpieniu złoty zaczął gwałtownie się umacniać do głównych europejskich walut.
Po tych wydarzeniach poprawiła się sytuacja dla osób, spłacających kredyt we franku szwajcarskim. Wczoraj rano kurs kupna 1 CHF wynosił ponad 3,46, a wieczorem i dzisiaj rano można kupić poniżej 3,45. Złoty umocnił się także do dolara amerykańskiego oraz reszty głównych europejskich walut: funta, i euro.
Dziś na rynkach ponownie możemy spodziewać się gwałtownych wahań kursów. O godzinie 13 BoE opublikuje decyzję ws. stóp procentowych dla Wielkiej Brytanii, która może wywołać wahania na funcie, a o godzinie 13:45 ECB podejmie decyzję w tej samej sprawie dla Strefy Euro. Co do tych dwóch decyzji, nie spodziewamy się jakichś sensacyjnych rozstrzygnięć - inwestorzy zapowiadają, że stopy procentowe pozostaną na tym samym poziomie, jednak decyzja może wywołać pewien ruch na rynku.


Kalendarz wydarzeń na dziś mogących mieć wpływ na kursy walut.


08:00 - Niemcy - Produkcja przemysłowa, marzec.
Produkcja przemysłowa s.a. (m/m) - aktualny -0,5%, prognoza 0,2%, poprzedni odczyt 0,6%.
Produkcja przemysłowa n.s.a. (r/r) - poprzedni odczyt 6,2%.
Produkcja przemysłowa w.d.a. (r/r) - aktualny 3,0%, prognoza 4,4%, poprzedni odczyt 4,7%.
09:15 - Szwajcaria - Inflacja konsumencka, kwiecień.
Inflacja CPI (m/m) - prognoza 0,1%, poprzedni odczyt 0,4%.
Inflacja CPI (r/r) - prognoza 0,1%, poprzedni odczyt 0%.
13:00 - Wlk. Brytania - Decyzja ws. stóp procentowych, maj - prognoza 0,5%, poprzedni odczyt 0,5%.
13:45 - Strefa Euro - Decyzja ECB ws. stóp procentowych, maj - prognoza 0,25%, poprzedni odczyt 0,25%.
14:00 - USA - Wystąpienie szefa Fed z Filadelfii (Charles Plosser).
14:30 - Strefa Euro - Konferencja prasowa po posiedzeniu ECB, maj.
14:30 - USA - Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, tydzień - prognoza 325 tys., poprzedni odczyt 344 tys.
15:25 - USA - Wystąpienie szefa Fed z Chicago (Charles Evans).
15:30 - USA - Wystąpienie publiczne prezes Fed (Janet L. Yellen).
15:30 - USA - Wystąpienie publiczne członka zarządu Fed (Daniel Tarullo).
19:00 - USA - Wystąpienie szefa Fed z Chicago (Charles Evans).
20:00 - USA - Wystąpienie szefa Fed z St. Louis (James Bullard).

Niniejszy materiał przygotowany przez Igoria Trade S.A. ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty ani rekomendacji zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, produktu lub towaru. Niniejszy materiał nie stanowi porady inwestycyjnej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja lub strategia jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Dane prezentowane w niniejszym materiale zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez Igoria Trade S.A. za wiarygodne, jednakże Igoria Trade S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i kompletności. Interpretacja wykresu jest subiektywną oceną analityka dotyczącą oceny technicznej wykresu. Wykres przygotowano za pomocą programu Microsoft Office. Źródłem danych są: Trejdoo.com, prasa finansowa lub internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Użytkownicy korzystający z niniejszego materiału nie mogą zrezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych okoliczności aniżeli te, które zostały wskazane w niniejszym materiale. Igoria Trade S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody Igoria Trade S.A. jest zabronione.

Powrót

Copyright © 2016 Igoria Trade S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.