Tydzień informacji z banków centralnych.

Powrót

Poniedziałek, 5 maja 2014 r.

Aktualne kursy walut

 • Kupno:Sprzedaż:
 • EUR/PLN

  4,1979

  4,2159

 • CHF/PLN

  3,4550

  3,4625

 • GBP/PLN

  5,1063

  5,1110

 • USD/PLN

  3,0270

  3,0379

 • DKK/PLN

  0,5601

  0,5651

 • SEK/PLN

  0,4611

  0,4669

 • NOK/PLN

  0,5071

  0,5130

z godziny: 11:46

Najważniejsze informacje z rynku walutowego


Tydzień informacji z banków centralnych.


Piątek przyniósł nam kolejną zwyżkę złotego. Na parze GBP/PLN widzieliśmy kolejną walkę z poziomem 5,12 i w tym dniu funt był najwyżej w całym poprzednim tygodniu osiągając poziom w okolicach 5,1250. Lecz tak ja pisaliśmy wcześniej ten poziom stanowi dość silny opór i walka, która trwała cały poprzedni tydzień nie przyniosła rezultatu w postaci funta powyżej 5,13, lecz cały czas jesteśmy poniżej poziomu 5,12 i jest szansa, że w najbliższym czasie sytuacja na złotym może się poprawić. Notowania na franku szwajcarskim nie przedstawią się najlepiej dla kredytobiorców. Przełom kwietnia i maja przyniósł nam zwyżkę ceny franka. Patrząc na ostatnie kilka dni widzimy, że od 30 kwietnia CHF/PLN idzie w górę, lecz do ostatniego szczytu 3,47, który miał miejsce 28 kwietnia brakuje nam kilku punktów i tam mamy opór, który będzie bronił złotego przed dalszą przeceną, aczkolwiek jeżeli kurs pokona ten poziom możemy spodziewać się dalszego osłabienia złotego. Jednak należy pamiętać, że mimo ostatniej przeceny złoty nadal jest mocny i w dłuższej perspektywie, jeżeli nie wydarzy się nic niespodziewanego, powinniśmy widzieć jego umocnienie się. Na pewno złotemu nie pomaga sytuacja na Ukrainie, gdzie dochodzi już do walk zbrojnych i coraz to częściej słyszymy o ofiarach śmiertelnych.
W tym tygodniu będziemy mięli trochę informacji z banków centralnych. Decyzję na temat stóp procentowych podejmie NBR, RBA, CNB, RPP, BoE oraz ECB. Jeżeli chodzi o stopy procentowe w naszym kraju, to po ostatnim posiedzeniu RPP byliśmy świadkami wypowiedzi, że na razie nie zostaną podniesione, aczkolwiek w I kw. 2015 roku możemy się tego spodziewać. Jednak wśród ekonomistów można spotkać wypowiedzi, że już w IV kw. 2014 roku konieczna będzie podwyżka stóp procentowych, więc warto zainteresować się tym co powie nam RPP, ponieważ sytuacja na rynku ciągle się zmienia.
W dniu dzisiejszym warto zwrócić uwagę na komentarze po spotkaniu ministrów finansów Strefy Euro, a także na wypowiedź członka zarządu ECB Yvesa Merscha. Dodatkowo po południu opublikowany zostanie indeks PMI dla usług w USA, więc możemy spodziewać się ruchu na dolarze.


Kalendarz wydarzeń na dziś mogących mieć wpływ na kursy walut.


? - Strefa Euro - Spotkanie ministrów finansów strefy euro (Eurogrupa).
09:00 - Turcja - Inflacja CPI (r/r), kwiecień - poprzedni odczyt 8,39%.
09:00 - Turcja - Inflacja PPI (r/r), kwiecień - 12,31%.
09:30 - Szwecja - Produkcja przemysłowa s.a. (r/r), marzec - poprzedni odczyt 1,7%.
10:30 - Strefa Euro - Indeks Sentix, maj - prognoza 14,2, poprzedni odczyt 14,1.
11:00 - Strefa Euro - Inflacja producencka, marzec.
Inflacja PPI (m/m) - prognoza -0,2%, poprzedni odczyt -0,2%.
Inflacja PPI (r/r) - prognoza -1,7%, poprzedni odczyt -1,7%.
15:45 - USA - Indeks PMI dla usług, fin., kwiecień - prognoza 54,2, poprzedni odczyt 55,3.
16:00 - USA - Raport ISM dla usług, kwiecień.
Indeks aktywności biznesowej - prognoza 54,4, poprzedni odczyt 53,4.
Indeks ISM dla usług - prognoza 54,1, poprzedni odczyt 53,1.
18:00 - Strefa Euro - Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Yves Mersch).

Niniejszy materiał przygotowany przez Igoria Trade S.A. ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty ani rekomendacji zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, produktu lub towaru. Niniejszy materiał nie stanowi porady inwestycyjnej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja lub strategia jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Dane prezentowane w niniejszym materiale zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez Igoria Trade S.A. za wiarygodne, jednakże Igoria Trade S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i kompletności. Interpretacja wykresu jest subiektywną oceną analityka dotyczącą oceny technicznej wykresu. Wykres przygotowano za pomocą programu Microsoft Office. Źródłem danych są: Trejdoo.com, prasa finansowa lub internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Użytkownicy korzystający z niniejszego materiału nie mogą zrezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych okoliczności aniżeli te, które zostały wskazane w niniejszym materiale. Igoria Trade S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody Igoria Trade S.A. jest zabronione.

Powrót

Copyright © 2016 Igoria Trade S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.